83. miminko z babyboxu. Malá Brňanka měla pupečník podvázaný instalatérským konopím

Do babyboxu, který je součástí nemocnice Milosrdných bratří v brněnských Štýřicích včera večer někdo odložil asi jen hodinu starou novorozenou holčičku. Měla pupeční šňůru podvázanou instalatérským konopím.

Babyboxy. Jste jejich zastánci, nebo odůrci?

Babyboxy jsou moc dobrá věc. Spousta dětí, které by třeba skončily v šílených podmínkách nebo někde na skládce, dostanou šanci na lepší život.
Jsem spíše pro babyboxy. Ale pravdou je, že tento systém může přinášet určitá rizika a nemusí to pro děti být vždy nejideálnějším řešením.
Nezajímá mě to, nějaké babyboxy jsou absolutně mimo mě. Netýká se mě to, tak to prostě neřeším.
Ideu babyboxů nezastávám. Když si někdo udělá dítě, tak se o něj musí umět postarat. Akorát to vede k tomu, že se rodiče velmi  jednoduše zbavují zodpovědnosti, když by ani nemuseli. Je to pro ně totiž pohodlné.
Babyboxy jsou podle mě zbytečné. Je to mrhání peněz. A jde to z naší kapsy!
Děkujeme za Váš hlas.

Novorozená dívka měla na sobě opotřebené svršky, podle kterých lékaři odhadují, že si byli její rodiče v tíživé finanční a sociální situaci.

54 babyboxů zachránilo už 83 dětí

Holčička je druhým letošním dítětem v republice odloženým do babyboxu, celkový počet těchto miminek se vyšplhal už k číslu 83. Jen v Brně se jedná o 13. dítě. Babyboxy u nás fungují od roku 2005 a celkem jich po celé republice najdeme 54. Tím vůbec prvním byl babybox v sídle soukromé kliniky v pražském Hloubětíně.

Odpírají babyboxy dětem jejich práva?

Babyboxy mají ve společnosti jak své zaryté zastánce, tak i odpůrce. V loňském roce se proti nim dokonce postavil i Výbor OSN pro práva dítěte. Mezi argumenty proti babyboxům figurovaly například tvrzení, že proces spojený s babyboxy odporuje Úmluvě o právech dítěte - hlavně právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a také možnost znát své rodiče.

Jsou babyboxy dobré, nebo špatné? Nemohou vést k tomu, že se budou rodiče někdy až zbytečně zbavovat zodpovědnosti za své činy? Hlasujte v naší ANKETĚ, diskutujte a nebo nám napište svůj vlastní text na redakce@nekompromisne.cz.

Nezapomeňte sledovat Nekompromisně.cz také na Facebooku!

Zdroj:

novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont