A je to tady! EU a USA schválily sankce politiků z Krymu a Ruska. Jak nás to ovlivní?

Informace o uvalení sankcí na dvacet zástupců Ruska a Krymu obletěla svět jen několik hodin po ohlášení výsledků nedělního referenda na Krymu, ve kterém drtivá většina obyvatel rozhodla o připojení Krymu k Rusku. 

Jaký dopad budou mít zavedené sankce na politické zástupce Krymu a Ruska?

Začne třetí světová...
Stejně je to jen tichá válka mezi Ruskem a USA, proč bychom se o to my Češi měli starat? Ať si dělají, co chtějí.
Žádný, situace bude stejná jako doteď - vyhrocená.
Je mi to úplně jedno. Nezajímá mě to.
Napětí mezi Východem a Západem zřejmě bude stoupat. Bojím se, kam to povede.
No zase všechno podraží, odnesou to ti nejobyčnější a politici, na které byly uvaleny sankce, budou žít z toho, co mají na domácích účtech a majetcích. Copak má nějaká ubohá sankce dopad na někoho, kdo má peněz jako šlupek?
Děkujeme za Váš hlas.

A kde je Putinovo jméno?

EU omezí cesty a zmrazí majetek jednadvaceti lidem, USA pak jedenácti. Jedná se například o bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, krymského předáka Sergeje Aksjonova, předsedkyni horní komory ruského parlamentu Valentinu Matvijenkovou a poradce ruského prezidenta Vladislava Surkova a Sergeje Glazjeva.

Můžou přibýt další

Tím to však téměř jistě nekončí, neboť Barrack Obama se enchal slyšet, že je připraven zavést i další sankce. "Provokacemi rusko ničeho nedosáhne," vyjádřil se jasně prezident USA. Podle něj hrozí Rusku politická izolace, pokud se nezačne snažit o snížení napětí na Ukrajině stažením vojáků z Krymu, uznáním suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a jednáním s vládou v Kyjevě.

Sankce se týkají politiků, nikoliv podnikatelů

Nakoho uvalila sankce EU zatím není jasné, zřejmě však na něm chybí ruský prezident Vladimir Putin. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zdůraznil, že sankce cílí na politické představitele a nikoliv na podnikatele a obchodníky. 

Čemu to pomůže?

Otázkou však zůstává, jaký bude mít tohle všechno dopad na mezinárodní vztahy i mezinárodní obchod. Dočkáme se opět rapidního zvyšování ceny ropy a zemního plynu? Dojde k uklidnění situace na Krymu anebo naopak k další eskalaci napětí mezi Západem a Východem? Můžeme očekávat absolutní zhroucení mezinárodní spolupráce? Jak zareaguje Putin?

Bylo by přeci opravdu podivné, kdyby Putin ustoupil po zavedení sankcí, když doteď se ničím zastrašit nenechal. Kdyby ustoupil, neladilo by to totiž s identitou, kterou si pracně vybudoval - všemocný, silný, neoblomný a nezávislý státník přeci neustoupí Američanům, o kterých nikdy neměl valné mínění. Co tedy můžeme očekávat? Vyostřední východo-západního konfliktu?

Dostáváme se do začarovaného kruhu, kdy vždy jedna ze stran chvíli demonstruje svou sílu, aby pak ta druhá mohla demonstrovat sílu ještě větší. USA a Rusko jsou jako dvě děti, které se snaží postavit větší, větší a větší hrad z písku. Až jim hrad přeroste přes hlavu, co budou dělat pak?

Zdroj:

Novinky.cz a redakce Nekompromisně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont