Alkohol na sjezdovkách byl, je a asi ještě dlouho bude

Někdy až přílišná tolerance konzumace alkoholických nápojů patří k českému národu tak říkajíc jako k velbloudovi hrby. V prostorách zkrachovalých firem i bývalých dětských školek nezřídka vznikají bary, hospody a nálevny, protože ty se se svým byznysem většinou udrží. Alkohol konzumují bohatí, chudí, studenti i pracující. Pít se u nás bude asi vždycky a ne zrovna málo. Patří ale alkohol v zimním období i na sjezdovky, na kterých se lyžaři prohánějí ne vždy nízkou rychlostí? Nemělo by být aktivní sportování raději záležitostí střízlivosti?

Co si myslíte o pití alkoholu na sjezdovkách?

Je to strašně nebezbečné, mělo by být trestáno přísněji. Zabavení skipasu je málo
Je to nebezpečné, ale je to každého věc, nejsme přece na silnici
Sám se na sjezdovce posilňuju a o sebe ani ostatní strach nemám. Když se to nepřežene, nemůže se přeci nic stát
Je mi to úplně jedno, nelyžuju
Děkujeme za Váš hlas.

Češi sjezdové lyžování milují a užívají si jej jako vhodný relax a sportovní vybití zároveň. S touto představou aktivního odpočinku ale velmi často berou za jedno také občerstvení ve formě ne vždy nízce alkoholických nápojů. Říká se přece, že alkohol je na zahřátí, že ano. Pomineme-li fakt, že zahřívací funkce alkoholu je vlastně mýtus, což už samo o sobě může být velmi nebezpečné, další problém může alkohol způsobit v kombinaci s rychlou jízdou ze zasněženého kopce dolů.

Kdo se někdy setkal nebo hůře přímo střetl s opilým lyžařem na sjezdovce, ví, o čem je řeč. U takovéhoto člověka je velmi obtížné předpovídat jeho reakce, což je při rychlosti, která se může pohybovat nad 50 kilometrů za hodinu docela nebezpečná záležitost. Jedinými způsoby, jak se ten zodpovědnější sportovec může chránit, je sám dávat maximální pozor a vyzbrojit se všemi možnými dostupnými ochrannými prostředky, jako je přilba či chránič páteře. Pokud budete mít ale opravdu „štěstí“, stejně po srážce s opilým člověkem vyváznete alespoň se zlomenou hůlkou. A jemu se nestane nic, protože jak známo, opilí mají většinou štěstí.

Na lyžařích trávících na horách více dní, se ale často mohou negativně projevit také následky předešlého bujarého večera. Právě své ranní a dopolední kocoviny sjezdaři přitom často podceňují. Obzvláště, pokud se večerní popíjení třeba při týdenním pobytu opakuje. Kombinace zbytkového alkoholu s nevyspáním, dehydratací, fyzickou zátěží a ve vysokohorských střediscích i nadmořskou výškou, se pak může u včerejšího krále večírku projevit ve skrytém nebezpečí. Jenom se o tom příliš nemluví. Takový lyžař mívá pomalejší reakce, sníženou pozornost a kvůli únavě očí může i hůře vidět. V horším případě právě vás.

Lyžařům, kteří pod vlivem alkoholu často vysloveně ohrožují svoje okolí, přitom hrozí postih maximálně ve formě pokuty nebo zabavení skipasu, a to ze strany provozovatele areálu, což se v tuzemských střediscích děje spíše velmi zřídka. Policie je na tento neduh krátká a alkohol na horách ji zajímá až ve chvíli, kdy případně posilněný lyžař usedne za volant a vydá se autem domů. Můžeme se ale takhle cítit na sjezdovkách bezpečně? Hlasujte a vyjádřete svůj názor, zajímá nás, co si o opilých lyžařích myslíte právě vy.

Zdroj:

denik.cz, idnes.cz, tn.cz, alkohol-alkoholismus.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont