Anders Breivik půjde do vězení na 21 let

Tak rozhodl norský soud, který uznal pravicového radikála vinným z vraždy 77 lidí. Směšně nízký trest přijal Breivik s úsměvem. Dosáhl totiž svého. Nechtěl, aby ho soud poslal do psychiatrické léčebny jako nepříčetného. Nebude se odvolávat, a to i přesto, že se cítí nevinný.

Jaký trest by si podle vás Anders Breivik zasloužil?

Doživotí.
Trest smrti.
Vydal/a bych ho pozůstalým...
I těch 21 let by bylo v pořádku, pokud by šel do pořádného kriminálu.
Zavřít do kamenolomu.
Děkujeme za Váš hlas.

I když může být rozsudek neustále prodlužován vždy o 5 let, lidé po celém světě kroutí hlavou nad norským právem, kde je právě 21 let nejvyšším možným trestem, co mohl soud Breivikovi udělit. Otevřela se tak znovu otázka, zda v zemích Evropské unie nezavést pro takto výjimečné a jednoznačné případy trest smrti.

Hořkou tečkou za celou kauzou je navíc fakt, že Breivika nečeká žádný těžký žalář o chlebu a vodě, ale pobyt ve velice příjemném a dobře vybaveném prostředí. Cely norského vězení připomínají 2hvězdičkový hotel. Každý vězen má k dispozici vlastní ledničku i televizi a celkově panuje ve vězení uvolněný režim. Norsko se tímto přístupem snaží plnit nápravné poslání vězeňského zařízení, tedy člověka, co se do něj dostane, opravdu změnit a neudělat z něj špatným prostředím ještě horší živel. Moc si ale ti, co to vymysleli, neuvědomují, že často už to snad ani horší být nemůže... Nebo by se snad dal ještě více zkazit člověk, který zabije 77 lidí a nevidí na tom nic špatného?

Zdroj:

Tyden.cz, Idnes.cz, Novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont