Barroso se Zemanem vyvěsí vlajku EU, zástupy lidí nesouhlasí

Dnes má do Prahy dorazit předseda Evropské komise José Barosso. Kromě všech možných i nemožných ceremonií, které si u nás musí odbýt, jako třeba, že mu Miloš Zeman podepíše dodatek lisabonské smlouvy umožňující vznik nového záchranného fondu eurozóny, by taky měli společně vyvěsit na Hradě evropskou vlajku. Tedy vlajku Evropské unie.

Souhlasíte s vyvěšením vlajky EU na Pražském hradě?

Nevadí mi to, pokud tam bude i ta česká.
Česká vlajka je přeci náš státní znak, musí se na Hradě zachovat tak, jak je! Až bude stát Pražský hrad v Bruselu, vyvěste si na něm třeba i vlajku Evropské unie! Zatím stojí v matičce Praze.
Jednou jsme v EU, tak nevidím důvod, proč bychom tam vlajku EU nemohli mít. Klidně i místo té české.  
Kdyby byl na Hradě Schwarzenberg, už by tam evropská vlajka visela dávno
Iniciativy na internetu zavání přílišným vlastenectvím. Nebo vlastně už asi ani o vlastenectví nejde.
Děkujeme za Váš hlas.

A právě tento fakt u nás zvedl docela značnou vlnu nevole. Na sociálních sítích vznikají již tradičně organizované skupiny proti (ostatně jako skoro proti všemu), na internetových portálech se podepisují petice.

Jedna z Facebookových skupin "Proti vyvěšení vlajky EU" chce, "aby na Pražském hradě zůstaly vztyčeny pouze vlajky české a aby žádná z nich nebyla nahrazena evropskou vlajkou." Představitelé skupiny vyzývají miloše Zemana, aby evrospké vlajky nevyvěšoval. Modrá vlajka s hvězdičkami podle nich není žádnou oficiální vlajkou EU. Dalším argumentem, kterou organizátoři zmiňují je, že vlajky jiných mezinárodních organizací, kterých jsme jako ěská republikačlenem, na Hradě taktéž nevisí. Připomínají také, že vlajka EU nevisí ani jiných prezidentských nebo královských palácích zemí EU a Zeman se tak podle iniciativy před Barrosem ponižuje.

"V historii si to dovolil jen Hitler"

Lidé diskutující na sociálních sítích mimo jiné upozorňují na budovu Hradu jako na odvěký symbol českého státu. "Je nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí. Hrad byl založen již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. (...) Pražský hrad je nepřetržitě od 10.stol. sídlem českých panovníků. Je proto naprosto nemyslitelné, aby tam byla vyvěšena jiná než česká vlajka.V historii si to dovolil jen Hitler a jak skončil."

Petice proti evropské vlajce

Text petice proti tomuto kroku zase zní doslovně takhle:

"Vyvěšením jiné než národní vlajky se dává najevo podřízenost a nesamostatnost. Má snad Miloš Zeman v úmyslu předat správu nad naším územím Van Rompuyovi nebo komunistovi Barrosovi?"

A dál přitvrzuje...

"Nad jejich sídlem ať klidně vlaje vlajka EU, tam je to na místě. Nad sídlem českého prezidenta by měla být jen jedna vlajka. Česká. Stát EU neexistuje. Je to jen mezinárodní spolek. Anebo bychom tedy měli vyvěsit vlajky všech spolků, jejichž jsme členy? Třeba Mezinárodní organizace pro kakao, Mezinárodního úřadu pro mořské dno anebo Mezinárodní organizace pro révu a víno.... Na Pražském hradě nevlála ani vlajka SSSR nebo RVHP, proč to má být teď jiné???"

Co si o tom myslíte vy? Jsou pro vás postoje podobných iniciativ příliš nacionalistické, nebo jsou podle vás na místě? Hlasujte v naší ANKETĚ!


Zdroj:

facebook.cz, jednej.cz, idnes.cz, aktualne.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont