ČOI zjistila, že spousta e-shopů klame zákazníky

Elektronické nakupování je oblíbené. Z pohodlí domova si člověk obstará, co potřebuje, a nemusí ztrácet čas i nervy návštěvou obchodů. Pokud však nastane nutnost zboží vrátit nebo reklamovat, může to být problém. Jak zjistila Česká obchodní inspekce svými kontrolami, na 80 % testovaných e-shopů dělá něco špatně. A doplácí na to kdo? No přece koncový spotřebitel.

Setkali jste se někdy s nekalými obchodními praktikami na internetu v praxi?

Ano, v podstatě pořád. Každý obchod se snaží mít zisk, a to za každou cenu. Všichni chtějí hlavně moje peníze, ne spokojenost.
Ne, nejsem si toho vědom/a.
Ano a nahlásil/a jsem to ČOI, ať si ten obchod nemyslí, že to je tak v pořádku!
Neřeším to.
Otázka by mě být spíše - setkali jste se někdy s prodejcem, který vás nechtěl jen oškubat?
Děkujeme za Váš hlas.

Česká obchodní inspekce nelení a reaguje na stále se zvyšující zájem Čechů o pohodlnou formu nakupování častějším kontrolováním elektronických obchodů. V první polovině roku se tak obávané návštěvy inspektorů dočkalo celkem 567 e-shopů. Výsledky jsou tristní – 460 z nich neprodává tak, jak by mělo. Jedná se především o nedodržování povinností (lhůty a termíny) při reklamačním řízení, které jsou stanoveny zákonem.

Obchody se často dopouští toho, že uvádějí neúplné nebo zavádějící informace. A na tom pak také staví svou případnou „obhajobu“ před zákazníkem, který se zakoupeným zbožím přichází z jakéhokoliv důvodu zpět. Slovíčkaření, klamavá reklama nebo data roztříštěna na několika místech webových stránek tak, aby je spotřebitel nedohledal. Nechybí samozřejmě ani klasické hvězdičky vedoucí k poznámkám pod čarou. V ČR nic nového pod sluncem.

I když jsou výsledky provedených kontrol dost tragické, zděšení z nich mírní sama Česká obchodní inspekce. Kontroluje prý zejména obchody, na které si stěžují sami zákazníci. Jedná se tudíž o rizikové subjekty, u nichž se problém předpokládá již před samotnou kontrolou. Lze však jen odhadovat, jak by to dopadlo, pokud by si Česká obchodní inspekce vzala na paškál všechny u nás provozované e-shopy.  Bylo by to u nich jiné? Nebo se všichni řídí heslem – prodat a dál už se nestarat? HLASUJTE V ANKETĚ!

 

V každém případě Nekompromisne.cz dává palec nahoru České obchodní inspekci. Jen tak dál a důsledněji a s větší razancí, ať se vyplení tyto hyenistické praktiky obchodníků!

Zdroj:

Idnes.cz, Tyden.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont