Dejte své děti na sport, zařídí vám důchod ve zlatě

Zelená je tráva, fotbal to je hra! A ten míč kulatý, věc je záludná! Tuhle písničku zná asi každé dítě. Ano, fotbal je dobrá hra, o tom žádná. A tenis taky, i hokej a tak dále. Snad každý malý chlapec by chtěl být jednou jako Jarda Jágr nebo Petr Čech. A tento sen není vůbec od věci. Kdo by nechtěl brát plat za to, co miloval už jako malý kluk? A navíc přiznejme si - ne malý plat!

Přijdou vám sportovci placeni adekvátně k tomu, co lidstvu přináší?

ano, jsou to největší borci světa
nevím, ale ještěže tak, bez sportovních programů bych se u té televize unudil
mají to těžké, cestování, fyzická i psychická námaha...ale co je moc, to je moc
jejich platy jsou opravdu přes čáru, zas tolik toho pro svět nedělají
je to ubohé, chudáci ti, kteří opravdu něco dokázali
to je snad zbytečná otázka, nejvíc by měli mít lékaři, vědci a tak dále, až někde u konce seznamu bych viděl/a čutálisty a podobně
Děkujeme za Váš hlas.

Zasvětit život sportu se může vyplatit

Když je dítě malé, nepřemýšlí o tom, kolik jednou bude vydělávat. Až bude velké, chce být popelářem, protože bude jezdit na tom perfektním popelářském autě, kosmonautem, protože poletí do vesmíru, nebo princeznou, protože bude nosit nádherné růžové šaty. Děti o svém budoucím zaměstnání sní jinak než puberťáci nebo dospělí. Platy sportovců pro ně nic neznamenají. Jenomže pokud má člověk jednou vydělávat sportem, musí v něm být opravdu dobrý. A začít velmi brzy. Když tedy dáte v pěti letech svého synka do rukou dobrého trenéra, máte ještě celkem naději, že se vám jednou odvděčí bohatě. A to doslova.

Téměř milion korun denně – pro někoho sen, pro jiné realita

Ale teď už ke konkrétním číslům. Zajímalo vás někdy, kolik si vydělá takový hokejista, fotbalista, nebo tenista? Samozřejmě podle toho, jak moc je dobrý. Pokud patří mezi ty nejlepší, tak skutečně hodně. Podívejme se na české hráče. Třeba takový Petr Čech si podle časopisu Forbes v minulém roce díky chytání fotbalového míče přišel k pěkným 351 milionům korun českých. To je po přepočtu necelý milion korun denně. A to je za hraní fotbalu celkem slušná odměna, nemyslíte?

Malý výlet do světa hvězdy

Veliké peníze se samozřejmě točí i v dalších sportech. Například Petra Kvitová si podle stejného zdroje loni za své tenisové výkony odnesla domů 178 milionů a hokejista Patrik Eliáš 135 milionů korun. Ani tím by člověk asi neopovrhl. A to se ještě držíme hodně nízko. Pro nejlépe placené sportovce světa jsou i tyto peníze téměř drobné. Jen pro představu, není žádným tajemstvím, že například Jaromír Jágr už si jenom za svou kariéru v NHL vydělal více než tři miliardy korun. A to pobírá samozřejmě také spoustu dalších peněz jinde.

Bez kapitálu se však hvězdného nebe dosahuje těžce

Aby ale mělo vůbec malé dítě možnost stát se opravdovou hvězdou, musí mít jeho rodiče hodně financí a energie, které do něj v začátku vloží. Mnoho peněz se při cestě za slávou vydá za cestování, sportovní vybavení, trenéry a tak dále a tak dále. Jednoduché to rozhodně není po žádné stránce. Pokud chcete mít z dítěte hvězdu, bude vás to nejspíš něco stát. Uklidnit vás ale může naděje onoho šťastného stáří ve vatě, pokud se ratolesti zadaří.

Proč léčit lidi, kopáním do míče si vydělám víc

Být sportovcem tedy zní jako ideální zaměstnání. Ale zazpívejme si tu písničku znovu: „Zelená je tráva, fotbal to je hra,...". Všimněme si slova „hra". A položme si otázku. Je v pořádku, aby lidé dostávali tak obrovské peníze za to, že si hrají? Samozřejmě, přináší zábavu spoustě lidí, to je důležité a záslužné. Navíc při tom riskují své zranění i osobní vztahy. Ale na druhou stranu, o co méně je důležité například přinášet lidem zdraví, nebo dokonce život? Lidé namítají, že sportovci mají denně obrovské psychické vypětí, to se přeci musí dobře odměnit. No jo, ale při operacích vlastně doktoři také nezažívají klídek a v hořícím domě si hasič nejspíše také neplánuje večer na kuželkách. Mají tedy nervy a zodpovědnost záchranářů menší váhu než jsou nervy a zodpovědnost například fotbalisty? Asi ne. Tak proč se tedy v dnešním světě sportovci válí ve zlatě a mnozí lékaři či hasiči žijí, jak se říká, „z ruky do huby"?

Kde se stala chyba?

Možná to přijde postavené na hlavu více lidem, ale změnit tento stav je za dané situace pravděpodobně nemožné. Chyba rozhodně není ve sportovcích samotných. Ti jen využívají situace a svého potenciálu, což by udělala spousta z nás. Do sportu dávají a budou dávat obrovské peníze sponzoři, protože sport prostě baví a prodává. Ani jim se to ale nedá vyčítat, opět jen využívají toho, co se nabízí. Lidé budou stále sport sledovat, protože je to baví a přináší únik od problémů všedního dne. Opět přirozené. V sázkových kancelářích se budou dál a dál utápět peníze tipováním výsledků zápasů, protože lidé zkrátka doufají, že se jednou třeba poštěstí. A tak dále a tak dále. Všechno tohle je zkrátka lidské a normální. Sport jednoduše obrovské příjmy má a mít bude. Jen si položme otázku – je to tak správně, nebo jen něco zašlo příliš daleko?

Zdroj:

Redakce Nekompromisně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont