Děkan Ševčík: Fotovoltaika je vždy provázaná s korupcí. Sám ale jednu provozuje

VŠE PRAHA/OTROKOVICE: Fotovoltaické elektrárny a obnovitelné zdroje energie obecně jsou v posledních letech nejen v rámci české politické scény poměrně velmi diskutovaným tématem, o kterém by se dalo psát roky. Někteří jsou pro, jiní samozřejmě proti, nic nového. Ale co když člověk, který proti fotovoltaickým elektrárnám brojí, do stejného odvětví sám investuje? Není to trošku divné?

Jsou podle vás fotovoltaické elektrárny dobré?

Ne, zastávám názor, že jde více než o ekologický obnovitelný zdroj energie o prachy investorů a provozovatelů. Těží z toho stejně jenom kmotři.
Dobré jsou, jde o dobrý nápad a dobrou technologii. Provedení je ale bohužel špatné.
Ano, fotovoltaické elektrárny a jejich vznik podporuju.
Nejradši bych si taky jednu pořídil a rýžoval prachy díky dotacím, jako mistr Ševčík. A pak bych samozřejmě nezapomněl tvrdit, že jsou špatné!
Je mi to úplně fuk, elektrárna sem, elektrárna tam, ať si každý vydělává, jak umí.
Děkujeme za Váš hlas.

Děkan Národohospodářské fakulty pražské Vysoké školy ekonomické, zlínský rodák Miroslav Ševčík, který je zároveň členem Liberálního institutu, tohle „rozdvojení“ zvládá. Sám se sice proti fotovoltaice docela často v minulosti vymezoval, ale postupně vyplouvá na povrch, že vlastně takový svatoušek není.

Fotovoltaika je zlo...

 „Původně“ Ševčík o fotovoltaice nemluvil nijak hezky. Podpora obnovitelných zdrojů u nás je totiž podle něj typickým příkladem politické korupce a také zneužitím politické moci. Zároveň se ale ukazuje, že mince má také druhou stranu.

 „Nastavení některých ekonomických parametrů podpory takzvaných obnovitelných zdrojů je ukázkovým příkladem zneužití rozumu mocných,“ prohlásil asi před třemi lety.

...ale jedna z elektráren mě živí

Ševčík je totiž šéfem představenstva Otrokovice průmyslové společnosti TOMA, na jejímž pozemku v městské části Baťov taky docela nově jedna fotovoltaická elektrárna stojí. Hájí si svůj zadek ale tím, že společnost TOMA Otrokovice není přece žádná solární firma, ale zabývá se asi dvaceti různými činnostmi. Mimo jiné ale také provozuje ony nešťastné solární panely, což však Miroslav Ševčík označuje jenom za malý zlomek. V žádném případě ale prej nejde o solární firmu a on sám má k fotovoltaice stále stejný názor.

Tak kde je tedy pravda? Má si Mira Ševčík zamést před vlastním prahem a pak teprve remcat do politiky, nebo to má prostě jenom dobře vymyšlené?

Společnost TOMA Otrokovice a její hoši

Společnost TOMA Otrokovice se zabývá skutečně rozličnými předměty činností, mezi které patří třeba: developerská činnost, provoz hydroanalytické laboratoře, opravy motorových vozidel, čistírna vod, ekologie, finanční leasing, reality, železniční doprava, poštovní služby a samozřejmě distribuce energie.

idnescz

Další papaláš z Tomy si frčí v lásce k hnědému uhlí

Předsedou dozorčí rady téže společnosti je pak ekonom Jiří Schwarz, který zastával na VŠE v minulosti stejný post, jako Ševčík, a který před lety lobboval pro to, aby byly zrušeny těžební limity hnědého uhlí v severočeských uhelných dolech. Hnědé uhlí totiž označoval za nejperspektivnější energetický zdroj.

V továrně sem tam něco bouchne, naposledy minulou středu unikl do ovzduší oblak žlutého dýmu, který zapříčinila reakce kapalných látek. Prý ale o nic nešlo, hasiči vše rychle zachránili a za všechno může bývalý majitel objektu, společnost Koželužny s.r.o., který chemikálie nechal dlouhá léta v objektu.

 

Děje se něco podobně schízoidního i u vás? Napište nám své postřehy na redakce@nekompromisne.cz nebo na náš Facebook. A Nezapomeňte hlasovat v naší ANKETĚ.

Zdroj:

novinky.cz, tomaas.cz, redakce Nekompromisně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont