Doživotně odsouzený Jiří Kajínek znovu neuspěl s žádostí o obnovu procesu

Asi nejznámější český vězeň Jiří Kajínek opět žádal Ústavní soud o obnovu svého procesu a ani tentokrát neuspěl. Soud Kajínkův podnět označil jako neopodstatněný a odmítl ho. Měl by podle vás Kajínek dostat šanci na znovuotevření svého procesu a nové vyšetřování? Hlasujte v anketě!

Měl by se podle vás obnovit proces s Jiřím Kajínkem?

Ano! Kajínek je nevinný a stal se obětí komplotu!
Nefandím mu, ale měl by mít právo na obnovení procesu, protože původní vyšetřování bylo nestandardní a u soudu bylo spoustu nesrovnalostí.
Ne! Je to nepoučitelný zlodějíček a vrah. Ať zůstane ve vězení!
Ne. Kdyby se obnovoval proces s každým člověkem, tak by soudy za chvíli neřešily nic jiného.
Nemám na to jasný názor.
Děkujeme za Váš hlas.

Už třikrát se Jiří Kajínek pokusil obnovit svůj proces, ale pokaždé neúspěšně. Naposledy mu jeho žádost odmítl Ústavní soud na začátku srpna s tím, že se jedná o neopodstatněnou stížnost. Kajínek tentokrát předložil posudek o svém možném návratu do společnosti, díky čemuž požadoval zkrácení trestu. Asi nejznámější český vězeň je odsouzen na doživotí za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu z roku 1993.

30. května 1993, osmá hodiny večerní, zatáčky pod plzeňskou věznicí Bory. Tehdy podle vyšetřování Jiří Kajínek zastřelil podnikatele Štefana Jandu i jeho bodyguarda Juliána Pokoše, navíc těžce zranil dalšího Jandova osobního strážce Vojtěcha Pokoše. Ten však útok přežil a v následném soudním procesu se stal hlavním svědkem.

Okolo tohoto činu ovšem panuje spousta nejasností. Jiří Kajínek svou vinu nikdy nepřiznal a ve své knize napsal: „Za svůj život jsem byl čtyřikrát odsouzený. Dvakrát za to, co jsem opravdu udělal. Napočtvrté mě odsoudili za něco, co jsem vůbec neudělal a ještě k tomu na doživotí."

Soudní proces s Kajínkem trval čtyři roky, jeho trestní spis obsahuje přes 10 tisíc stran a před soudem vypovídalo více než 50 svědků. Doživotní trest si Jiří Kajínek vyslechl 23. června 1998, od té doby se třikrát pokusil o obnovu svého procesu. Nejprve v roce 2007, poté v roce 2011 a naposledy na sklonku roku 2015.

Kajínek má ve společnosti mnoho sympatizantů, jelikož jeho případ není rozhodně vůbec jasný. Ve výpovědích svědků jsou mnohé nesrovnalosti, neexistují přímé důkazy a spekuluje se o podivné úloze plzeňské policie, která případ vyšetřovala. Někteří svědci totiž svá původní svědectví později odvolali a uvedli, že dříve jednali pod nátlakem policie.

Známým se však Kajínek stal především díky svému útěku z věznice Mírov v roce 2000. Je totiž jediným člověkem, kterému se povedlo utéct z tohoto vězení, z něhož neměla existovat ani teoretická šance úniku.

Jaký názor máte na případ Jiřího Kajínka vy? Hlasujte v naší anketě a pište do komentářů pod článkem!

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont