Ebola je smrtelné onemocnění, jehož epidemie děsí celý svět

Ebola, neboli krvácivá horečka je jedno z nejnebezpečnějších onemocnění na světě. Neexistuje na ni lék, ani očkování a už zase se vymkla kontrole. Přesto podle lékařů nehrozí, že by epidemie vypukla i v Evropě, protože epidemiologická opatření jsou maximálně důkladná.

Bojíte se, že by epidemie eboly mohla propuknout i v Evropě?

Nebojím, věřím lékařům, že je to nepravděpodobné.
Nepravděpodobné neznamená nemožné. Ale nijak zvlášť se nebojím.
Myslím, že budu opatrnější při kontaktu s cizinci.
Už jsem si koupil/a roušku.
Jistěže se bojím. Lékařům nevěřím. Stát se může cokoliv. Tím spíš, když dnes lidé cestují o sto šest a jsou tak neopatrní.
Děkujeme za Váš hlas.

Ebola – seznamte se

Ebola je vysoce nakažlivé virové onemocnění až s 90% smrtelností. Avšak podle závažnosti nákazy se pohybuje mezi 25 a 90 %. Podle údajů Lekařů bez hranic se celkový počet případů eboly odhaduje na 1 800, z toho 1 300 lidí zemřelo. Jediná zmínka o ebole v dané oblasti vyvolává hrůzu a paniku. Virus ebola má hned několik druhů pojmenovaných podle míst původního výskytu. Čtyři z pěti druhů eboly vyvolávají onemocnění a případně smrt u lidí.

Kde to začalo?

Poprvé se ebola objevila v roce 1976 v Nzaře v Súdánu a Ymbuku v Demokratické republice Kongo. Vesnice Ymbuku leží nedaleko řeky Eboly, podle níž dostala krvácivá horečka své jméno.

Ebola je onemocnění lidí i zvířat

Ebolou mohou onemocnět nejen lidé, ale i zvířata. Přenáší se kontaktem s krví, sekrety a tělesnými tekutinami. Ebola je proto velmi nebezpečná i pro ošetřující lékaře, nedbají-li dostatečně na ochranné rukavice, masky a brýle. Přesto jsou evidovány i případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými šimpanzi, gorilami, kalony, opicemi, antilopami a dikobrazy. Rovněž k přenosu nákazy může dojít během pohřbu obětí eboly při kontaktu s tělem zemřelého. Stejně tak se virus přenáší semenem, a to dokonce až 7 týdnů po klinickém vyléčení. Ebolu také přenáší netopýři živící se ovocem.

Odhalení eboly není snadné a její léčení už vůbec ne

Nejednoznačné symptomy ztěžují včasné odhalení onemocnění, proto je pak její průběh o to horší. Charakteristické jsou pro ebolu náhlé horečky, pocit slabosti, bolest svalů, hlavy i krku. Následně se přidává zvracení, průjem, vyrážka, selhání funkce ledvina a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení. Symptomy se objevují 2 až 21 dnů po nakažení. Jediná spolehlivá diagnóza je pomocí pěti různých laboratorních testů. Proti ebole však neexistuje žádná konkrétní léčba ani očkování. Léčí se pouze jednotlivé příznaky. Jestli nakažený přežije či nikoliv, záleží především na jeho fyzické kondici a také kmenu viru ebola.

Epidemie eboly je aktuální i nyní

I nyní se svět potýká s epidemií eboly. Letos má tento smrtící virus už přes šest set mrtvých v zemích západní Afriky. Letos na konci ledna vypukla epidemie eboly v Guinei a později se rozšířila do sousedních zemí – Sierry Leone a Libérie. Při léčbě eboly a zabraňování jejímu šíření spolupracují lékaři z celého světa. Někteří však říkají, že tato epidemie je poněkud jiná, protože zasáhla mnohem rozsáhlejší území.

Turisté, mějte se při cestování před ebolou na pozoru

Zejména turisté a cestovatelky měli při návštěvách Afriky a zemí, kde se ebola vyskytuje, dbát zvýšené opatrnosti. Podle některých lékařů by si to měli raději úplně rozmyslet, protože riziko nákazy ebolou je příliš vysoké.

První oběť eboly v Evropě

Dnes však zemřela první oběť eboly v Evropě. Španělský kněz se nakazil, když pomáhal obětem eboly v Libérii a dnes zemřel v nemocnici v Madridu.

Lékaři snad našli nový a jediný lék proti ebole

Lékaři začínají pro léčbu eboly využívat nově vyvinutý lék ZMapp, jehož používání už odsouhlasila i organizace WHO, ovšem pouze s informovaným souhlasem léčeného. ZMapp je totiž dosud testován pouze na zvířatech a neví se ještě jistě, zda je skutečně absolutně neškodný pro lidi či nikoliv.

Zdroj:

Lékaři bez hranic, Aktuálně.cz, Tropické-nemoci.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont