František Čuba

František Čuba (* 23. ledna 1936) je český agronom známý jako bývalý předseda JZD Slušovice za komunistické éry. Pravděpodobně jeden z poradců nastupujícího prezidenta Miloše Zemana.

Předsedou tohoto zemědělského družstva byl v letech 1963 - 1990. Je obecně považován za člověka, který zemědělský podnik změnil v giganta s obratem několika miliard korun.

František Čuba a jeho slušovický zázrak

JZD se pod jeho vedením nezaměřovalo jen na zemědělství. To koncem 80. let tvořilo dokonce výrazně menšinový podíl produkce družstva. Mezi hlavní odvětví patřila mikroelektronika (počítače řady TNS), biotechnologie, strojírenství a další. V řízení zavedl nové prvky hodnocení pracovníků, stimulační faktory (existenční, seberealizační, faktor strachu o místo atd.), vnitrokonkurenční boj a jiné.

Tajemné porevoluční machinace Františka Čuby

Po pádu režimu se měl Čuba s dalšími spolupracovníky dopustit protiprávního jednání tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili ve vnitropodnikové bance družstva vznik soukromých kont i pro klienty, kteří nebyli členy družstva. V roce 1998 mu za to byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Čuba se odvolal a v roce 2000 byl obžaloby zproštěn.

V únoru 2013 Čubovi nabídl budoucí prezident Miloš Zeman místo svého zemědělského a hospodářského poradce.

František Čuba a státní vyznamenání za budování státu

V říjnu 2013 do médií prosákla zpráva, že by měl být František Čuba jedním z lidí, kteří v rámci oslav státního svátku 28. října dostanou státní vyznamenání. V případě Františka Čuby se mělo jednat o státní vyznamenání za budování státu.

 

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont