Horolezec Zdeněk Hrubý zemřel v Himaláji

Předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý tragicky zahynul při nuceném sestupu po nevydařeném prvovýstupu jihozápadní stěnou Gašerbrumu I v západní Himaláji. Příčinou smrti horolezce byla osudová technická chyba.

Je podle vás horolezectví bezpečný sport?

Ano náhodou.
No, to teda ani moc ne, ale myslím, že při dodržení všech bezpečnostních zásad je to mnohem bezpečnější, než blbá jízda autem.
Bezpečné asi není, ale je to každého věc.
Úrazy, a bohužel i ty smrtelné, k tomuto sportu zkrátka patří. S tím musí každý, kdo do toho jde, počítat. A ostatní, ať nemoralizují.
Je na každém, jestli přecení své síly, nebo ne.
Horolezce a horolezení nesnáším, tento druh "zábavy" bych úplně zrušil/a.
Děkujeme za Váš hlas.

"Špatně se cvaknul do slanění," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru Marek Holeček, který se s Hrubým o vrchol pokoušel. "Nevím přesně, co se stalo (...), ale nejspíš špatně použil na slanění expresku," uvedl Holeček s odkazem na jistící dvojitou karabinu.

Bylo jasné, že se to nepodaří

Už od začátku prý oba tušili, že se jim prvovýstup nejspíš nepodaří. Ve stěně bylo málo sněhu, jen skála a led, náročnost zvyšovala nutnost stoupat po špičkách hrotů maček v prudkém svahu. "Navíc Zdeňkovi nebylo fyzicky úplně dobře, tak jsme museli zabivakovat a druhý den jsme se rozhodli, že půjdeme dolů," popisoval začátek vážných problémů Holeček.

Náročné lezení zpět skončilo tragédií. Zatímco Holeček slézal, Hrubý slaňoval. "Udělal jedinou chybu, když si do toho sednul a chtěl slaňovat, vylítlo to," snažil se popsal příčinu asi kilometrového pádu Holeček. A pro něj tím vznikl další vážný problém, neboť u sebe neměl lano ani další materiál.

Už nebylo pomoci

Holeček pak musel dolů opatrně po svých bez jištění. Trvalo mu to hodiny, navíc jeho situaci ztížilo sluníčko a padající kameny. "Zkoušel jsem tam dolů slézt, ale bylo jasné, že bohužel už není žádné pomoci. Nedá se tam navíc rozumně dostat," uvedl Holeček. "Ten nahoře chtěl, abych zůstal naživu, bylo šílené udržet psychiku na uzdě, to popisovat snad dál nemusím," dodal potichu.

Hrubý s Holečkem absolvovali na začátku letošní sezony prvovýstup alpským stylem na himálajský 7349 metrů vysoký vrchol Talung v rámci projektu Never Stop Exploring. Výprava na 8068 m vysoký vrchol Gašerbrum I byla druhou částí projektu, který chtěli oba horolezci letos zakončit dalším prvovýstupem alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a provést první přechod třicetikilometrového hřebenu Smith.

Oba špičkoví čeští horolezci se o stejnou cestu pokoušeli už před čtyřmi lety. Hrubému však ve výšce 7500 m praskly žaludeční vředy, přesto se oba dokázali dostat dolů a vyhledat pomoc. Letos už Hrubý takové štěstí neměl.

Zdroj:

ČTK

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont