Icebucketchallenge: promyšlená charita, nebo plýtvání vodou?

Internet v posledních týdnech zaplavila nová mánie. Známé i méně známé osobnosti si vylévají na hlavu kýbl s ledovou vodou a natočená videa pak vystavují na internet. Ledová výzva má řadu odpůrců, kteří poukazují na nešetrné plýtvání pitné vody, ale také mnoho následovatelů, kteří jejím prostřednictvím podporují dobrou věc. Ale jaká je vlastně ona původní myšlenka této výzvy? A nezapomnělo se na ni už?

Kde to všechno začalo?

Icebucketchallenge se před několika měsíci začala podobně jako všechny podobné internetové výzvy nenápadně šířit americkým internetem. Z počátku neznamenala nic jiného než to, že si unudění uživatelé internetu bezmyšlenkovitě zlijí hlavu ledovou vodou, podobně jako dřív pili pivo na ex, nebo jedli pálivou omáčku.

Když však byli vyzváni dva pacienti trpící nemocí ASL, virální šílenství nabralo jiný směr. Onemocnění ALS totiž mimojiné znemožňuje tělu postiženého člověka rozpoznávat mezi horkým a studeným. A tak, i když se o tom, kdo byl ten první, vedou spory, zde někde vznikla ledová výzva s posláním. S posláním upozornit veřejnost na zákeřnou nemoc ASL a podpořit organizaci zabývající se její léčbou.

Co je to ALS?

Celým názvem amyotrofická laterární skleróza, známá též jako LouGehrigova choroba (podle baseballového hráče New York Yankees, kterému byla nemoc diagnostikována roku 1993) je zákeřné neurogenerativní onemocnění mozku. Nemocný postupně ztrácí buňky centrální nervové soustavy a ztrácí tak schopnost ovládat některé svaly. V konečném stádiu zůstává pacient zcela paralyzován a bez schopnosti ovládat své tělo. Průběh nemoci je o to horší, že psychické a mentální schopnosti nemocného zůstávají neporušené. Příčina onemocnění zatím není známá.

Pravidla výzvy Icebucketchallenge: buď se polij, nebo zaplať

Pravidla charitativní výzvy jsou jednoduchá. Do 24 hodin od nominace se musí dotyčný polít kýblem ledové vody a k tomu přispět alespoň 10 dolarů na výzkum nemoci ALS. Pokud výzvu odmítne splnit, má možnost se vykoupit příspěvkem 100 dolarů. Po splnění úkolu potom dotyčný jmenuje další tři šťastlivce, kteří mají opět dvě možnosti. Buď pomocí šíleného úkolu na léčbu upozornit, nebo sáhnout hluboko do peněženky.
I když se původní myšlenka v některých případech vytrácí a internet zaplavují lidé, kteří vůbec netuší, proč na sebe vodu lijí, určitý efekt už výzva má. Pouze za 14 dní v srpnu přistálo na účtu neziskové organizace pro výzkum a léčbu ALS přes 15 milionů dolarů. Za stejnou dobu loni přitom dárci přispěli pouze 1,8 milionů dolarů.

Skandály kolem Icebucketchallenge

Kyblíková výzva má primárně pomáhat nemocným, stejně jako většina davových mánií už ale sama zabíjela. Čtyřicetiletý muž z Nového Zélandu dostal infarkt poté, co na sebe v obrovském horku vylil nálož ledové vody. Muž na následky svého počínání zemřel a stal se tak první obětí ledové výzvy. Bude také poslední?
Velmi paradoxní je také osudmladíka CoreyhoGriffina. O sedmadvacetiletém Američanovi se hovoří jako o jednom ze zakladatelů ledové výzvy. Griffin, který tak chtěl pomoci nemocnému kamarádovi se však krátce po vypuknutí virální mánie nešťastnou náhodou utopil při potápění. Symbolická smrt co říkáte?

 

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont