Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček (13. 1. 1979) je český novinář, který od konce roku 2013 pracuje jako tiskový mluvčí Miloše Zemana. Od května 2014 se stal ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Jiří Ovčáček a vzdělání

Jiří Ovčáček studoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze, z něhož však přešel na Ekologické gymnázium, kde poté úspěšně složil maturitní zkoušku. Zajímavostí je, že ještě v době studií na arcibiskupském gymnáziu si Ovčáček, kterému v té době bylo šestnáct let, nechal z provokace obarvit vlasy nazeleno.

Po gymnáziu Ovčáček studoval na vysoké škole nejprve historii a geografii, poté andragogiku, ale ani jeden ze studovaných oborů nedokončil. „Může mě to mrzet, ale život přinesl určité výzvy, které mi zabránily, abych to studium dokončil. Zvláště mě to mrzí u studií andragogiky, protože to bylo rok před dokončením," uvedl Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jiří Ovčáček jako novinář

Po ukončení vysokoškolského studia se Ovčáček začal věnovat žurnalistice. Své první „novinářské" zkušenosti začal sbírat v Haló novinách, stranickém tisku KSČM, kde pracoval jako redaktor a parlamentní zpravodaj. V Haló novinách působil necelé dva roky, a to v letech 2002-2004.

Na tuto životní etapu Ovčáček podle svých slov hrdý není: „Není to moje výkladní skříň, ale je to životní zkušenost nezříkám se jí, ale nejsem na ni pyšný." Svou další novinářskou kariéru poté Ovčáček spojil s bulvárním deníkem Blesk, což Ovčáček s odstupem času zhodnotil jako „velmi užitečnou a zajímavou zkušenost."

Po svých zkušenostech z politiky, které budou popsány níže, se Ovčáček stal redaktorem a hradním zpravodajem deníku Právo. V jeho textech byla cítit osobní msta k Jiřímu Paroubkovi, který Ovčáčka zkritizoval ve své knize Plnou parou v politice. Ovčáček následně na Paroubka podal žalobu na Paroubka za „nactiutrhačství" a požadoval po něm omluvu. Následný soudní proces Ovčáček vyhrál a kromě omluvy získal i peněžitou satisfakci v hodnotě 50 tisíc korun.

Jiří Ovčáček a politika

Během své žurnalistické kariéry si Ovčáček odskočil do politiky. V letech 2005-2006, kdy byla u vlády ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem, se stal zástupcem ředitelky tiskového odboru Úřadu vlády. „Byl jsem především osloven a já rád přijímám nové výzvy. Toto byla velmi zajímavá výzva," vysvětlil okolnosti svého nástupu do politiky Ovčáček.

V letech 2006-2007 působil jako vedoucí oddělení PR a marketingu ČSSD, a v podstatě se stal tiskovým mluvčím Jiřího Paroubka. V roce 2007 ho Paroubek kvůli ztrátě důvěry odvolal.

Jiří Ovčáček jako tiskový mluvčí Miloše Zemana

Zatím nejvýraznější životní etapa Jiřího Ovčáčka začala v prosinci roku 2013. Tehdy byl totiž jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana, když ve funkci nahradil Hanu Burianovou. Tu navíc v květnu 2014 vystřídal i ve funkci ředitele Odboru tiskového Kanceláře prezidenta republiky.

Ovčáček však není pouhým tiskovým mluvčím prezidenta Zemana, ale využívá své funkce také k vyjadřování osobních názorů na různá témata. Ať už prostřednictvím rozhovorů či svého profilu na sociální síti Twitter, kde komentuje aktuální dění.

Ovčáček na sebe výrazně upozornil v kauze Ferdinada Peroutky, kterou rozpoutal prezident Zeman výrokem, že Peroutka v roce 1939 napsal článek „Hitler je gentleman". Zemanovým cílem bylo poukázat na morální pochybení jednoho z nejvýznamějších československých novinářů.

Historikové a znalci toto tvrzení odmítli a vyzvali prezidenta k omluvě. Ten však na místo toho pověřil Ovčáčka nalezením tohoto článku, což se však zatím nestalo. Kancelář prezidenta republiky v současnosti čelí žalobě Terezy Kaslové, vnučky Ferdinanda Peroutky, a Ovčáček stále marně hledá zmíněný článek...

 

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont