Kanada zruší víza pro Čechy. Jupí?

Kanada dnes odpoledne oznámí zrušení vízové povinnosti pro naše občany. Na 14 hodin je na toto téma naplánována tisková konference na kanadském velvyslanectví.

Co říkáte na zrušení víz do Kanady?

Je mi to úplně jedno. Stejně tam nikdy nepojedu.
Je to super. Konečně bude snazší do kanady vycestovat.
Kanada je úplně praštěná, když ty víza pořád ruší a obnovuje. Beztak je za chvíli obnoví zase.
No jistě. Kanada víza zrušila jen proto, aby dostala, co chtěla. Až se jí zase bude zdát, že žádá o azyl moc Čechů, zas si to s těmi vízy rozmyslí.
Náhodou je to fajn. My se tam budeme moct podívat snáz a třeba se tam od nás zase odstěhují nějací cikáni, když už není víza třeba.
Děkujeme za Váš hlas.

Češi budou moci konečně vyjet do Kanady bez víza. Proč Kanada ruší víza nyní, když je v červenci 2009 obnovila kvůli vysokému počtu občanů České republiky, kteří v této zemi hledali azyl?

Proč se budou víza do Kanady rušit?

O možnosti zrušení víz se diskutovalo už od poloviny října, kdy kanadský premiér Stephen Harper uvedl, že vízová povinnost pro Čechy skončí už v průběhu několika příštích týdnů, protože Ottawa chce, aby se lidí mohli mezi Kanadou a Evropskou unií volně pohybovat.

Toto rozhodnutí zřejmě souvisí s domluvou Harpera s šéfem Evropské komise José Barrosou na bodech významné obchodní smlouvy uzavřené mezi Evropskou unií a Kanadou. 

Jak se to Kanadě hodí

Kanada v minulosti vízovou povinnost opakovaně rušila a opětovně ustavovala. Vždy argumentovala tím, že o azyl žádá až příliš vysoký počet lidí. Vízovou povinnost Kanada zrušila už v roce 1996, o rok později ji opět obnovila. V roce 2007 pak víza zrušila podruhé a o dva roky později je opět zavedla.

Před obnovením víz v červenci 2009 byli podle kanadských úřadů čeští občané druhou nejpočetnější skupinou žádajících o azyl. Jednalo se údajně o 2170 Čechů za rok a po zavedení víz tento počet klesl na pouchých 56 žadatelů. Od roku 2009 vydala Kanada Čechům více než 30 000 víz, avšak přes 500 víz vydat odmítla.

Tak teď zase bez víza

Česká diplomacie vždy proti vízové povinnosti bojovala a o jejím zrušení se podle mluvčího ministerstva zahraničí Davida Frouse vyjednávalo už od jejího zavedení v roce 2009. 

Po čtyřech letech vízové povinnosti tak byla jednání konečně úspěšná a Češi budou moci do Kanady opět cestovat bez starostí o víza. Otázka je, jak dlouho Kanadě toto rozhodnutí vydrží tentokrát...

Zdroj:

Aktuálně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont