Klaus: Havel byl extrémní levičák, co bořil existující lidský řád

Prezident Klaus na Hradě doslova stříhá metr a po ještě teplé aféře s lednovou amnestií na sebe znova významně upozornil. Nechal se totiž slyšet, že jeho předchůdce Václav Havel je extrémní levičák, který bořil existující lidský řád.

Podle Klause byl Havel extrémní levičák a bořil lidský řád. Co si o tom myslíte vy?

Ten Klaus už se snad úplně zbláznil, už ho proboha pošlete do důchodu. Dělá jenom ostudu.
Vždyť má pravdu, vedení státu pod taktovkou Václava Havla bylo nepodařeným pokusem.
Ani jednoho ani druhého jsem neměl rád, za komunistů bylo líp.
Nějaký výrok o Havlovi je jenom kapkou v moři, dělal mnohem horší věci, tohle je mi celkem jedno.
Už se těším na nového prezidenta, až konečně udělá pořádek!
Děkujeme za Váš hlas.

Tento poměrně silný výrok, který podle nás asi úplně nekoresponduje s vyjadřováním hlavy státu, Klaus použil v rozhovoru pro dnešní vydání polského týdeníku Do Rzeczy. Přístup Václava Havla označil za ideologii, kterou pojmenoval „havlismus“ a přirovnal ji k francouzskému jakobínství.

Téměř skrz prsty se dívá na Havlovu představu demokracie, která podle něj žádnou opravdovou demokracií nebyla, ale podle našeho vrchního ekonoma se jednalo o „elitářskou postdemokracii“.

Fakt, že Klaus s Havlem zejména v posledních letech jejich společného působení v politice příliš nesouhlasil, ještě samozřejmě bereme. Navíc jsme na něj zvyklí na ledasco, obzvláště vtípek s nedávnou amnestií se mu teda opravdu velmi povedl.

Nejde ale samozřejmě o první z ostřeji laděných výroků, ve kterých se vyjadřuje k přístupu bývalého prezidenta. Klaus například velmi doporučil knihu vicekancléře Petra Hájka, ve které Hájek popisuje Václava Havla jako nástroj lži a nenávisti. A Václav Klaus tuto knížku označil v podstatě za povinnou četbu.

Jeho parafráze Havlova motta, kterou použil po zveřejnění výsledků druhého kola lednových prezidentských voleb, tedy po vítězství Miloše Zemana nad Karlem Schwarzenbergem, se stala doslova okřídlenou. Pravda a láska totiž podle Klause zvítězila nad lží a nenávistí. Troufáme si říct, že Václav Havel se obrací v hrobě ještě teď, více než dva týdny poté.

Označovat ještě k tomu Havla za extrémního levičáka, to už je na nás teda trochu moc. Jako by Klaus kopal kolem sebe, dokud to ještě alespoň trochu jde. Co si o tom myslíte vy? Vyjádřete se v anketě, nebo nám napište svůj názor na redakce@nekompromisne.cz.

Zdroj:
Lidové noviny

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont