Krajské volby ovládlo ANO, nejvíce preferenčních hlasů získal Čunek

Jednotlivé kraje České republiky začátkem října změnily svou barvu z oranžové na modrou. V krajských volbách totiž dominovalo hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše, které zvítězilo v devíti krajích se ziskem 21,05% hlasů (počítáno za celou ČR). Ve dvou krajích vyhrála ČSSD, jedno vítězství shodně zaznamenaly KDU-ČSL a Starostové pro Liberecký kraj. K volebním urnám se dostavilo 34,57% voličů.

Jste spokojeni s výsledkem krajských voleb?

ANO, nyní nám i v krajích bude líp.
Do krajského zastupitelstva se dostali schopní lidé, které jsem volil/a, takže jsem spokojený/á.
Mohlo to dopadnout i hůř...
Ne. Jsem překvapený/á, že tolik lidí se nechá "opít koblihou".
Politiku nesleduji, u voleb jsem nebyl/a.
Děkujeme za Váš hlas.

Hnutí ANO ve svých historicky prvních krajských volbách uspělo, druhou ČSSD porazilo téměř o 6% hlasů. Andrej Babiš a jeho političtí soukmenovci nevyhráli pouze v Jihočeském (ČSSD), Libereckém (SLK), Zlínském kraji (KDU-ČSL) a na Vysočině (ČSSD). ANO tak získalo 176 míst v krajských zastupitelstvech po celé České republice. Pro Babiše může být výsledek voleb dobrou zprávou před blížícími se parlamentními volbami, které se budou konat v příštím roce.

Přestože však ANO vyhrálo v devíti krajích, tak devět hejtmanů mít podle všeho nebude. Například v Královéhradeckém či Pardubickém kraji se na koaliční vládě domluvilo několik poražených stran, které tím pádem vyšachovaly vítězné ANO. Babiš v této souvislosti mluví o "podvodu na voličích".

Kandídátem s největším počtem preferenčních hlasů (přes 14 tisíc) se v rámci celé České republiky stal Jiří Čunek, který dovedl lidovce k vítězství ve Zlínském kraji a pravděpodobně se stane hejtmanem. Výsledky krajských voleb mohly mimo jiné také potěšit Tomia Okamuru, jehož Svoboda a přímá demokracie ve spolupráci se Stranou Práv Občanů obdržely 4,67% hlasů a 30 mandátů.

Naopak mezi největšími poraženými voleb je sociální demokracie premiéra Bohuslava Sobotky. ČSSD obhajovala devět vítězství a 205 mandátů, podařilo se jí však získat jen dva kraje a 125 mandátů. Kromě jiného ztratila Jihomoravský kraj, kde byl dvakrát po sobě hejtmanem jeden z nejoblíbenějších, ale také nejkontroverznějších politiků Michal Hašek.

Nejvíce zastupitelů v krajích ovšem ztratili komunisté, kteří oproti roku 2012 budou mít o 96 mandátů méně. Mezi poraženými je také TOP 09, která získala pouze 3,4% hlasů a 12 krajských zastupitelů.

Zdroj:

Redakce

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont