Marian Jurečka

(*15.3.1981 v Přerově) je český politik, 1. místopředseda KDU-ČSL a poslanec za stejnou stranu v Poslanecké sněmovně PČR, kandidát na post ministra zemědělství. Zároveň je úřadujícím zastupitelem Olomouckého kraje.

Život Mariana Jurečky a láska k zemědělství

Celý život Mariana Jurečky je spojený se zemědělstvím. Nejdříve vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a poté přesídlil na Mendelovu univerzitu v Brně, kde studoval obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin). Univerzitu úspěšně zvládl a obhájil titul Ing.

Marian Jurečka jako soukromý zemědělec na rodinném statku

Někdo si po vystudování vysoké školy zvolí úplně jiný obor, než který byl předmětem jeho studia. Marian Jurečka však zůstal věrný zemědělství a v roce 2002 začal působit jako soukromý zemědělec na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku. V tomto povolání pokračuje i přes to, že nyní už je poslancem Poslanecké sněmovny PČR.

Marian Jurečka v Lukrom i Agro 2000

V roce 2005 nastoupil jako vedoucí distribučního střediska agrochemie Lukrom spol. s.r.o., kde setrval pět let. Poté nastoupil jako vedoucí agrochemie ve firmě Agro 2000 s.r.o. Tohoto postu se vzdal v listopadu 2013, tedy měsíc po jeho nástupu do Poslanecké sněmovny PČR.

Politická kariéra Mariana Jurečky

Marian Jurečka příliš neotálel a členem KDU-ČSL se stal ve svých pouhých 18 letech, tedy v roce 1999. Dlouhých deset let byl pouhým politickým členem KDU-ČSL a věnoval se spíše jiným činnostem. Kandidoval v krajských a komunálních volbách v období let 2006 - 2010, avšak neúspěšně. V letech 2009 - 2013 pak Jurečka zastával funkci místopředsedy Krajského výboru Olomouckého kraje. Zásadní průlom v jeho profesionální politické kariéře nastal až v listopadu 2010, kdy byl zvolen řadovým místopředsedou KDU-ČSL. O měsíc a rok později, v prosinci 2011, pak Marian Jurečka převzal místo 1. místopředsedy KDU-ČSL po rezignujícím Petrovi Šilarovi. Tuto funkci zastává Marian Jurečka dodnes.

Marian Jurečka jako zastupitel, poslanec i ministr zemědělství

Od října roku 2012 zastává také funkci zastupitele Olomouckého kraje. O rok později se stal poslancem Poslanecké sněmovny PČR za KDU-ČSL. Od prosince 2013 je Marian Jurečka členem rozpočtového a zemědělského výboru. V tomto čase se stal také předsedou Poslaneckého klubu KDU-ČSL. V současné době je kandidátem na post ministra zemědělství a čeká na potvrzení tohoto postu prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Zajímavosti o Marianu Jurečkovi: Baví ho třeba hra na tubu nebo florbal

Marian Jurečka je ženatý a má tři syny. Mezi jeho záliby patří florbal, hra na tubu a zemědělská technika. Marian Jurečka je tvůrcem a autorem předvolebních "lidoveckých snídaní".

Na zasedání Poslanecké sněmovny PČR 6. prosince 2013 pronesl řeč, ve které se zrcadlila jeho obava ze schvalování zákonů a rozpočtů v rámci prozatímní vlády: "Myslím si, že jsme v situaci, kterou jsme si nikdo nepřáli. Všichni, kteří jsme tady nově zvolení, jsme měli představu, že atmosféra v této Poslanecké sněmovně bude podstatně jiná, než byla v minulých letech. Ukazuje se, že se to tak úplně dobře nedaří. Jsme v situaci, kdy jsme museli minulý týden schvalovat zákonná opatření Senátu, aniž by kdokoli z nás řekl, že s těmito zákonnými opatřeními v zásadě souhlasíme a že jsou nám blízká. Ale prostě byli jsme v té situaci a museli jsme to učinit."

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont