Martin Stropnický

(*19.12.1956 v Praze) je český herec, diplomat, písničkář, bývalý ministr kultury. V současnosti je poslancem Poslanecké sněmovny PČR za politické hnutí ANO a kandidátem na post ministra obrany. 

Život Martina Stropnického

Dětství strávil Martin Stropnický s rodinou v Itálii a Turecku, protože jeho otec byl diplomat v obchodní sféře. Střední školu nastoupil Martin Stropnický v Ankaře, kde studoval francouzské lyceum. Maturoval už ale na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, kde objevil lásku k herectví v tamním dramatickém kroužku.

Martin Stropnický a jeho vášeň v podobě divadla a herectví

První herecká nabídka přišla v roce 1975, v době kdy ještě studoval. Martin Stropnický si tak střihl hlavní roli v jedné z povídek ve filmu Tak láska začíná. Tato role zapříčinila, že se Martin Stropnický rozhodl herectví studovat. Roku 1976 proto nastoupil na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU), kam se ovšem dostal až na druhý pokus a kterou po čtyřech letech úspěšně ukončil a získal titul MgA. (magistr umění).

První herecké zkušenosti Martina Stropnického

Během studií si Martin Stropnický zahrál v několika filmech a v televizi (povětšinou menší role). Po ukončení studií na DAMU nastoupil Martin Stropnický do angažmá v Městských divadlech pražských. V roce 1986 přesídlil do Divadla na Vinohradech, kde se věnoval činohře. Sehrál tam hlavní roli například v Čapkově Loupežníkovi.

Martin Stropnický: Ve stopách svého otce

Po revoluci ukončil hereckou kariéru a rozhodl se věnovat "rodinnému" řemeslu. V roce 1990 se stal diplomatem na Ministerstvu zahraničních věcí ČSFR. Tuto funkci zastával až do roku 2002. V letech 1990-1991 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni. Mezitím se stal ředitelem sekce kulturních styků na Ministerstvu zahraničí. V roce 1993 odjel na rok do Portugalska, aby tam vykonával post velvyslance České republiky. Po návratu se v Česku moc neohřál a odcestoval do Itálie, kde vykonával stejnou funkci.

Krátká pauza a pak zase diplomacie

Po návratu do Česka se stal roku 1998 ministrem kultury v úřednické vládě Josefa Tošovského. V této funkci však příliš dlouho nesetrval a o rok později znovu vycestoval do zahraničí, aby se stal velvyslancem u Svatého stolce ve Vatikánu. V této funkci působil až do roku 2002.

Jako na houpačce, aneb návrat k herectví

Od té doby bylo o Martinovi Stropnickém slyšet už jen z prostředí divadla a filmu. Znovu se vrátil do Divadla na Vinohradech. V roce 2002 získal cenu Thálie za hlavní roli v divadelní hře Howard Katz. Nějaká představení v Divadle na Vinohradech i režíroval. Od roku 2003 se stal jeho uměleckým ředitelem.

Vrátil se také k filmu a televizi. Hrál například v televizních pohádkách nebo v seriálech (On je žena, Kriminálka Anděl). V tomto období se věnoval také dabingu a rozhlasu (na Českém rozhlase 2 měl svou vlastní talkshow Jak to vidí).

Po dlouhé pauze Martin Stropnický nastupuje do politiky

Dalším zlom v kariáře nastal v říjnu roku 2013. Martin Stropnický se totiž rozhodl kandidovat do voleb za politické hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Martin Stropnický bojoval v Jihomoravském kraji jako lídr a úspěšně se probojoval do Poslanecké sněmovny PČR. V lednu 2014 se stal kandidátem na post ministerstva obrany. V současnosti čeká na schválení nástupu do toho postu prezidentem Milošem Zemanem.

Zajímavosti o Martinu Stropnickém

Život v diplomatické rodině ho pozitivně poznamenal, mluví anglicky, francouzsky a italsky. Tím ale výčet nekončí, pasivně totiž ještě ovládá němčinu, portugalštinu a ruštinu.

Téměř každý ví, že Martin Stropnický je ženatý s Veronikou Žilkovou. Málokdo ale ví, že je to jeho třetí manželství. S první manželkou Lucií (textařka a scénaristka), se kterou má tři děti, se oženil dvakrát. S Veronikou Žilkovou má pak další dceru. Stropnický a Žilková pak zplodili ještě jedno dítě, které však po půl roce života zemřelo.

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont