Miloš Zeman - 5 nejkontroverznějších vystoupení českého prezidenta

Prezident Miloš Zeman rozděluje národ i svět na dva tábory. Jedni ho nenávidí a nedočkavě vyhlíží konec funkčního období, jiní ho zase chválí za jeho nebojácnost a upřímné vyjadřování. Ať už si o něm ale myslíte cokoli, jedno je jisté, o současném českém prezidentovi se mluví, a to nejen ve vesnických hospodách. Připomeňme si, proč tomu tak je. Zde je přehled pěti nejdiskutovanějších událostí, se kterými je Miloš Zeman zatím spojován.

Jaký je váš názor na prezidenta Miloše Zemana?

Nesnáším ho. Vždycky, když čtu o jeho eskapádách, stydím se.
Nesouhlasím se vším co říká, ale jsem rád(a), že se nebojí vyjádřit svůj názor.  
Jsem s ním spokojen(a), klidně bych ho volil(a) znovu.
Je mi to jedno, o politiku se nezajímám.
Děkujeme za Váš hlas.

Miloš Zeman poprvé – „viróza" při odemykání korunovačních klenotů

Odemykání korunovačních klenotů je jednou z nejslavnostnějších a nejposvátnějších věcí, které se čeští politici, v čele s prezidentem republiky, účastní. Tehdy čerstvě zvolený prezident Zeman však tuto sváteční chvíli zpestřil poněkud neočekávaně. Jeho vrávoravou chůzi, opírání o zeď a nepřítomný pohled jako po protančené noci viděly v přímém přenosu tisíce diváků. A kdo to nestihl, mohl si pustit záznam prezidentova vystoupení snad na všech zpravodajských portálech. Co za chováním Miloše Zemana stálo? Vysvětlení přišlo hned několik. To, které napadlo snad všechny přihlížející (včetně bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové), tedy že byl prezident opilý, samozřejmě nebylo oficiálně potvrzeno. Z Hradu ale přišla hned dvě náhradní vysvětlení. Ihned po incidentu bylo prezidentovo vrávorání vysvětleno problémy s operovaným palcem na noze, později přišlo vyjádření jiné – prezident byl nemocný a za vše může viróza. To, že strávil prezident Zeman předešlý večer na ruské ambasádě, kde se svými kolegy slavil výročí konce druhé světové války, je tak zřejmě náhoda.

Miloš Zeman podruhé – Kunda v přímém přenosu

Užívání vulgarismů v přímém přenosu vysílání veřejnoprávního rozhlasu? I to si může prezident Miloš Zeman připsat na svůj seznam. V pořadu Hovory z Lán, který byl vysílán v listopadu 2014 se totiž nebál použít slov, které slýcháme spíše od puberťáků na ulici. Zkritizoval například vládu za to, že zkurvila služební zákon. Populární se ale stal díky detailnímu vysvětlení anglického slova „Pussy". Když byl totiž požádán o vyjádření názoru o členkách kontroverzní ruské skupiny Pussy Riot, měl jasno. Okamžitě poučil moderátora pořadu, že Pussy znamená v překladu „kunda". Vzhledem k tomu, že v textech této skupiny je to samá „kunda" tak prezident neměl důvod považovat tyto deviantní dámy za politické vězeňkyně. Proč Miloš Zeman mluvil v rozhlase tak sprostě? I moderátora Hovorů z Lán to zajímalo. Vysvětlení bylo velmi jednoduché. Zeman se prý inspiroval u bývalého protikandidáta Schwarzenbergra. I on prý používá podobná slova v každé druhé větě. Nutno ovšem říci, že i když Poslanecká Sněmovna zřejmě snese hodně, veřejnoprávní Hovory z Lán prezidentovu snahu zapadnout nevydrželi. Miloš Zeman totiž nesouhlasil s předtáčením pořadu, ten byl proto na stanici Radiožurnál zrušen.

Miloš Zeman potřetí – nejmenovaní profesoři

Spory s akademiky významných českých univerzit, to je další položka, na které Miloš Zeman vytrvale pracuje už od svého zvolení. Již v roce 2013 totiž odmítl jmenovat profesorem Martina C. Putnu pro jeho nevhodné chování na veřejnosti. I když pak kvůli kritice veřejnosti i politiků ustoupil a Putnu profesorem jmenoval, odmítl Zeman alespoň předat mu dekret. Problémy se jmenováním profesorů ale neskončily. Také v roce 2015 měl se seznamem jmen Miloš Zeman problém. Konkrétně odmítl jmenovat Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Proč? Na Faitovi mu vadilo údajné přijetí úplatku, u dalších dvou profesorů pak jejich minulost. Eichler totiž podle prezidentovy kanceláře působil před rokem 1989 v propagandistickém aparátu ČSLA, Ošťádlo pak byl zase v kontaktu s StB. I když Zeman slíbil svá slova doložit tajnými dokumenty, rektoři jednotlivých univerzit se na schůzce s ním žádných konkrétních údajů nedočkali. Dále proto trvají na tom, že jmenovaní splňují všechny podmínky a Zeman nerespektuje samosprávu vysokých škol.

Miloš Zeman počtvrté – vyznamenání pro kamarády?

Předávání nejvyšších státních vyznamenání v den výročí 28. října, i to je jedna z povinností prezidenta republiky. I v této spojitosti však bylo o Miloši Zemanovi slyšet poněkud více, než by bylo třeba. Tak předně, ceremoniálu se neúčastnili rektoři dvou významných českých univerzit - Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity, nebyli totiž pozvání. Na seznam oceněných vojáků, politiků a umělců se ale objevila i tři jména, která nedala kritikům spát. Lucie Bíla, Robert Sedláček a Filip Renč. Proč? Kritikům vadila zejména jejich jasná vazba na Miloše Zemana v období před prezidentskými volbami. Lucie Bílá totiž Zemana veřejně podporovala, Renč mu dokonce natočil předvolební klip, který líčí Zemana jako mírumilovného důchodce z Vysočiny, který rád objímá stromy. Robert Sedláček pak, byť má na svém kontě řadu filmařských úspěchů, je spojen s dokumentem s názvem Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny". Všichni jmenovaní se k ceremoniálu i přes enormní kritiku tisku dostavili a z rukou prezidenta republiky převzali medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Nutno říci, že pokud chtěl režisér Sedláček mít už od kritiků a novinářů klid, měl trochu více přemýšlet o tom, co si obleče. Nechat si připnout medaili na sportovní softshellku, to chce totiž skutečně kus odvahy.

Miloš Zeman popáté – výlet do Moskvy

Napjaté vztahy s Ruskem a ukrajinská krize, pojmy, které se skloňují v celé Evropě stále více. Když se proto evropští politici měli rozhodovat o tom, zda se 9. května zúčastní v Moskvě oslav konce druhé světové války, měli většinou jasno. Německá kancléřka se kvůli zásahům Ruska na Ukrajině rozhodla vojenskou přehlídku na Rudém náměstí bojkotovat, podobně se vyjádřili i představitelé Polska, Estonska, Lotyška, Litvy i Británie. Pozvání do Moskvy dokonce nepřijal ani americký prezident Barack Obama. Miloš Zeman ovšem s návštěvou přehlídky problém neměl. Dle jeho slov by bylo sprosté neuctít památku tisíců ruských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa, návštěva Moskvy navíc měla přinést i zajímavá politická jednání. Zemanovi kritici to ale vidí jinak. Hrbení se před ruským diktátorem Putinem totiž například dle Miroslava Kalouska z TOP 09 nevrhá na Českou republiku dobré světlo i další lidé se pak připojili s kritikou Zemanova „proruského postoje".

Zdroj:

redakce

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont