Ministerstvo školství šetří, dotkne se to prvňáčků a jejich rodičů

Spousta základních škol bude v nejbližších dnech řešit velký problém – jak pokrýt náklady na pomůcky pro prvňáky. Ministerstvo školství zrušilo tzv. pastelkovné, příspěvek, za který školy pořizovaly sešity, učebnice, psací potřeby atd. O to více se budou muset o potřebnou výbavu postarat rodiče.

Považujete zrušení pastelkovného za správné rozhodnutí?

Ano, když ty peníze na to nejsou, tak se nedá nic dělat.
Ne, v kontextu současné situace, kdy ti nahoře beztrestně okrádají stát a jeho obyvatele, mi to přijde jako důkaz vrcholu mentálního zoufalství.
Jsou to opravdu ubožáci! Brát dětem papír a tužku na psaní...
Pokud to opravdu některé školy zařízne, pak je to špatně. Na druhé straně nejde o tak velkou sumu, aby ji nemohli obstarat rodiče pro své dítě.
Netýká se mě to, tak mě to nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Pastelkovné činilo 800 Kč na jednoho žáka, loni to znamenalo celkem 85 milionů korun, které bylo potřeba z rozpočtu uvolnit. O zrušení příspěvku rozhodl už bývalý ministr Josef Dobeš. Školám však povinnosti pořídit prvňákům základní výbavu zůstala. Kde potřebné finance najdou, to musí vyřešit jejich ředitelé.

Jednou z možností je ukrojit část z prostředků, které jsou určeny pro všechny žáky nebo žádat o pomoc třeba u zřizovatelů – obcí, budou se také muset více zapojit rodiče. V každém případě však budou peníze scházet. A přitom by nebylo těžké je mít, stačilo by jen zatočit s těmi, co odklepávají předražené zakázky a připravují státní rozpočet o desítky milionů. Třeba jako tomu bylo u nefunkčního registru vozidel.

Žalostná finanční situace ve školství panuje již několik let. V září proto proběhnou protestní akce organizované školskými odbory, které budou informovat společnost o tom, jaké důsledky může utahování opasků na nesprávných místech přinést. U některých škol může nedostatek financí znamenat slučování nebo rušení tříd, skeptici hovoří až o celkovém zhoršení výuky, ke které nebudou k dispozici potřebné pomůcky. 

Zdroj:

Idnes.cz, Novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont