Mrtvé duše na Hradě, o 11 tisíc vyšší platy pro zaměstnance prezidentské kanceláře za nic

Přestože platy úředníků státní správy za poslední dva roky o něco klesly nebo byly aspoň zmraženy, na Hradě se za „vlády“ dnes už bývalého prezidenta Václava Klause kupodivu zvyšovaly. Jak to?

Co si myslíte o financování úředníků na Pražském hradě?

Je to nehoráznost. Když je jich tam 90, ať se platí 90 lidí a ne 114! Kde to jsme?
Asi mě to ani vůbec nepřekvapuje. Ale stejně se s tím nikdy nic neudělá, tak je mi to jedno.
Myslím, že si zaměstnanci úřadu prezidenta republiky své peníze zaslouží. Závidět se nemá.
Mít jejich prachy, tak to roztočím a týden mě doma nikdo neuvidí.
9 nebo dokonce 11 tisíc je podle mě docela hodně. Fakt by se s tím mělo něco udělat. Věřím, že Miloš Zeman si to pohlídá i za cenu nějakého personálního auditu.
Pavel Bém je blbec.
Děkujeme za Váš hlas.

Zaměstnanci kanceláře prezidenta totiž „vymysleli“ super zlepšovák – podle tabulek brali platy za 114 zaměstnanců, i když jich tam v roce 2011 bylo jen 90 a po roce ještě dokonce o další 3 zaměstnance méně. V průměru si tak polepšili první rok o 9638 korun a posléze dokonce o více než 11 000 korun. Průměrný plat zaměstnance prezidentské kanceláře tak byl 47 357 korun.

Zákonné, ale nemorální

Podle ministra financí Miroslava Kalouska jde sice o zákonnou formu, která ale hrubě porušuje kritéria etiky a mravnosti. V prezidentské kanceláři totiž mají daná místa tabulkově, avšak úmyslně zaměstnávají méně lidí, aby mohli rozdávat velké odměny.

„Oni nám vždycky vysvětlí, proč zrovna v tu chvíli nemají stav naplněný, ale že to hned zítra naplní. Je to bohužel běžný fígl. Peníze na odměny jsou často z těchto ‚černých duší‘,“ řekl Kalousek.

Vláda s tím nic moc neudělá

Přesto podle Kalouska Není totiž možné, aby ze strany vlády docházelo k ovlivňování kanceláře prezidenta. Jednání o rozpočtu na Hradě má tedy na starosti sněmovní rozpočtový výbor. Jednání o rozpočtu, které proběhlo minulý týden, trvalo však asi jen čtvrt hodiny a bylo spíše formálního charakteru.

Bém hospodaření Hradu pochválil

Zúčastnilo se jej pouze několik poslanců, z nichž se nechal slyšet prakticky jen Pavel Bém (ODS), který prohlásil, že by se mělo prezidentské kanceláři poděkovat, jak Hrad hospodárně nakládá s penězi. Sám Kalousek toto komentoval slovy: „Jestli to prohlásil Pavel Bém, tak to je úžasné a mluví to samo za sebe.“

Podle člena sněmovního rozpočtového výboru Dolejše (KSČM) by tuto nemorální, i když legální situaci s černými dušemi na Hradě vyřešily důkladné personální audity, které  by ostatně novému prezidentovi Miloši Zemanovi vřele doporučoval. Jeho názor podporuje také místopředsedkyně rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP09).

Dolejš: Snahy o změnu financování Hradu jsou marný boj

Podle Dolejše se však jedná o boj s větrnými mlýny a opozice nemá šanci na změny rozpočtových kapitol.  „My můžeme tak maximálně vznést dotaz, co s tím chtějí v budoucnu dělat. Jednou jsme to zkusili, když se nám podařilo neschválit kladné usnesení ke kapitole státního dluhu, a byli jsme pak Sněmovnou přehlasováni,“ řekl Dolejš.

Zdroj:

Právo

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont