Nad skládkami se smráká. Ministerstvo chce lepší spalovny a více recyklovat. Povede se?

Svážení komunálního odpadu tak, jak je u nás nastaveno v současné době, je vlastně docela levnou záležitostí. Ač se to možná některým zejména důchodcům možná někdy nezdá, je to tak. Naše životní prostředí ale moc blahem nechrochtá.

Vítáte nápad na zrušení skládek?

Ano, otázkou ale je, jestli to životnímu prostředí víc neuškodí, než by mu to mělo prospět. Musí se to hodně dobře vymyslet a nic nepodcenit.
Všechno je to jenom kvůli dotacím z EU, jde jenom o snahu dostat z unie další prachy a ty důkladně proprat. Jsou za tím zájmy konkrétních lidí.
Není moc co vítat. Už takhle platíme za odpad příliš! Nějaké životní prostředí je mi volné.
Tento nápad podporuju, podle mě Češi pravdu neumí s odpady nakládat. Většina naší populace si neuvědomuje, že odpad není něco, co zmizí ze světla světa vyhozením do koše.
No, tak to teda moc nevěřím, že by to mohlo fungovat. Ve výsledku akorát budem platit my, občané.
Děkujeme za Váš hlas.

Ministerstvo životního prostředí ale chystá změny, podle kterých by do 12 let, tedy do roku 2025, měli z našich ulic zcela zmizet klasičtí popeláři. Teda vlastně popeláři asi ne, ale klasický komunální odpad, který putuje na skládku. Jak to?

Na lepší spalovny by měla přidat EU

Účelem je totiž dokonalejší recyklace našeho (nejen) domácího odpadu a to, co zrecyklovat nepůjde, by mělo skončit už ne na skládce, ale v nových spalovnách. A ty se vezmou hádejte kde? Z peněz Evropské unie.

 prasha-tipcz

Poplatky za svoz odpadu budou stoupat

Tento smělý a šlechetný plán však znamená také zvýšení poplatků za svoz odpadu. Výstavba spalovny přijde na miliardy korun, a tak je víc než jasné, že se to musí někde promítnout. Stát ale zatím tvrdí, že se razantního zdražení netřeba bát: podle ministerstva životního prostředí se totiž výše poplatku určuje také podle toho, jaký by měla případný sociální dopad na občany.

Ekologická sdružení před novými spalovnami varují

Ekologické sdružení Arnika však označuje postup ministerstva až za příliš rychlý. Pokud totiž postavíme nové spalovny, dojde podle něj spíše k negativnímu projevu – snaze využít tyto spalovny dostatečně, aby nestály „zbytečně“ namísto toho, aby se posílily snahy více recyklovat. Upozorňuje tedy, že technologie sice mohou být kvalitnější a výkonnější, ale produkce odpadu může klidně nadále stoupat. Přece když už je máme...

 

Co si o tématu myslíte vy? Vyjádřete se v naší ANKETĚ nebo napište vlastní článek na redakce@nekompromisne.cz.

Zdroj:

idnes.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont