NAPSALI JSTE VY: Bude historická Hořínova vila v Bohumíně zbořena? Lidé za ni nepřestávají bojovat

OD VÁS Z REGIONŮ – Moravskoslezský kraj

V Bohumíně se už od podzimu jedná o osudu tzv. Hořínovy vily. Secesní dům z roku 1914 je jednou z nejcennějších staveb ve městě. Majitel objektu, firma Rockwool, ji chce ale zbořit. Lidé i památkáři nepřestávají bojovat za její zachování. To se však podaří, až pokud bude vila prohlášena za kulturní památku. Na to pak bude i soukromý majitel krátký.

Měla by být historická Hořínova vila v Bohumíně zachována?

Určitě ano. I když není v ideálním stavu, jde o historickou budovu a těch bychom si měli vážit a pečovat o ně. Zvlášť ve městech, jako je Bohumín, kde je starší architektury opravdu málo.
 Nechal/a bych to jenom na rozhodnutí majitele, ostatní subjekty by do toho neměly mluvit, i když má vila třeba nějakou historickou hodnotu.
 Je to barabizna, měla by se zbourat. Památkáři to přehání.
 O takové věci se nezajímám, moc mě to nebere.
Děkujeme za Váš hlas.

Adam Musiol, jeden z hlavních iniciátorů petice za záchranu Hořínovy vily, kterému se podařilo rozdmýchat živou diskusi, zkontaktovat památkový ústav, příslušné úřady a posléze i Ministerstvo kultury.

Přímo pro vás napsal své svědectví o tom, jak boje o záchranu této historické budovy probíhají:

Proč tu vilu chce proboha někdo zbourat?

O demolici tohoto objektu jsem se dozvěděl někdy v prosinci minulého roku z našeho městského televizního kanálu. V tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. Jak je vůbec možné, že někdo chce zbourat tak krásnou a historicky cennou budovu? Vždyť je to jedna z mála krásných staveb, které se v Bohumíně dochovaly. Ano, ani ona se sice nevyhla necitlivé úpravě v podobě brisolitové fasády, ale to je asi tak všechno. Jinak je jí podoba nebyla nijak měněna.

I podle památkářů je vila historická

Že si ohledně hodnoty vily úplně nevymýšlím, mi potvrdili i na Národním památkovém ústavu v nedaleké Ostravě. Také podle jejich stanoviska se jedná o stavbu, která je z historického hlediska v Bohumíně opravdu jedinečná.

Dal jsem to na Facebook a ještě tu noc vznikla petice

Na sociálních sítích se mi podařilo rozdmýchat docela vášnivou diskusi a díky jednomu z diskutujících, panu Charuzovi, jsme dali dohromady petici za záchranu vily. Vznikla ještě tu noc, kdy jsem lidi prostřednictvím Facebooku začal kontaktovat.

Snaží se také bývalá majitelka vily

Tehdy jsem ještě netušil, že nezávisle na mě se ve stejnou dobu u památkářů o osud vily, snažila zasadit také bývalá majitelka vily, paní Hořínová. Stejně jako já měla totiž až do té doby za to, že objekt, který v bohumínských podmínkách mnohonásobně překračuje kvalitu místní architektury, bude opraven a zachován pro budoucí generace.

Aniž bychom o sobě věděli, oba jsme postupovali podobně, oba jsme sepsali petice a oba jsme taky kontaktovali Ministerstvo kultury. Památkáři na mě tedy dali paní Hořínové kontakt a my jsme spojili své síly.

Zájem lidí o osud vily je veliký

Bývalá majitelka byla velmi dojatá, že není sama, koho osud domu zajímá. Zřídili jsme tedy společnou petici na internetu. Nejdřív jsme ani moc nedoufali, že někoho zaujme, ale opak byl pravdou. Zájem od lidí i médií byl veliký a naše radost z toho, že snad všechno dopadne dobře, neznala mezí.

Ministerstvo kultury zasahuje

Nejvíc nás potěšilo Ministerstvo kultury, které rozhodlo o tom, že vila musí být nejdřív prohlédnuta pracovníky památkové péče. Až poté, co oni vydají své oficiální stanovisko, se nesmí objekt zbourat.

Stavební úřad tedy sice vydal demoliční souhlas, protože jde o soukromý objekt, pokud ale bude vila prohlášena za kulturní památku, všechno bude jinak.

V Bohumíně už toho moc nemáme, važme si svých staveb

A proč chceme, aby byla stavba zrekonstruována? Město Bohumín má o své několika set leté historii velice málo hmatatelných důkazů. Většina staveb, které měly nějakou vypovídající historickou hodnotu, byla neuvážlivě zbořena nebo „rekonstruována“ způsobem, kterým se podařilo setřít všechno zajímavé. A to dokonce i po roce 1989!

Proto si myslíme, že by mělo být město, ale hlavně taky my, jako občané, vděční za opravdu každou historickou stavbu, kterou se tady můžeme pochlubit svým známým nebo ji ukázat náhodnému turistovi.

Opraveným sídlištěm turisty neohromíme

To, že máme opravené sídliště, bazén nebo lední stadion, je sice hezké a třeba i funkční, ale nikoho to neohromí. To mají přece i města mnohem menší, než je to naše a často i architektonicky zajímavější.

Bohumín by měl vypíchnout to málo, co tady máme – sakrální architekturu, nádraží (i to je ale v bídném stavu), soubor cihlových budov na náměstí v centru Bohumína a právě těch několik málo zbývajících vil. Vždyť ty byly postaveny na konci 19. a na začátku 20. století, třeba Hořínova vila, o kterou bojujeme, je z roku 1914.

Richard Hořín byl pro Bohumín významná osobnost

A tato vila není významná jenom svým stářím a architektonickým provedením, ale taky kvůli osobnosti stavitele Richarda Hořína. Ten stál na konci 20. let spolu s pozdějším prvním starostou Jakubem Zwingerem za vznikem českého sboru dobrovolných hasičů tady ve Skřečoni. Může to sice dnes vypadat trochu komicky, ale uvědomte si, že do té doby tu působili jenom němečtí a polští hasiči. Takže taky proto pořád věříme, že současný majitel možnost, jak tuto vilu zachránit, přece jen najde.

Náměstí ve Starém Bohumíně je ostudou města

Další ostudou je třeba náměstí ve Starém Bohumíně. Ve stavu, v jakém je dnes to opravdu není nic, čím bych se chtěl před někým chlubit. Škaredé asfaltové parkoviště, jedna strana náměstí defakto chybí. A i po dostavbě to nebude ono, protože novostavby budou odpovídat solvenci stavitele, který je bude chtít co nejlevnější.

autor: čtenář Adam Musiol

redakčně upraveno

Co si o případném zbourání staré vily v Bohumíně myslíte vy? Vyjádřete svůj názor, hlasujte v ANKETĚ a sledujte nás na Facebooku!

 

Děje se u vás v okolí něco podobného? Pijí vám politici ve vašem regionu krev? Nejste spokojeni s tím, jak rozhoduje vaše město? Napište nám na redakce@nekompromisne.cz a my váš článek uveřejníme.

Zdroj:

čtenáři Adam Musiol, Radek Charuza

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont