NAPSALI JSTE VY: Jak stát vyrábí dlužníky z lidí, co nic nedluží

Stalo se to jednoho zimního dne roku 2004. Žila jsem jako tisíce dalších občanů této republiky a nemohla jsem si na nic stěžovat. Podnikání mě celkem slušně živilo a neměla jsem žádné dluhy. Dnes si uvědomuji, že jsem byla v té době hodně šťastný člověk. Ten jeden předjarní den i však změnil celý můj život a kdyby nebylo mé rodiny, tak bych dnes žila také jako bezdomovec.

Existuje v naší zemi spravedlnost?

ano
ne, jinak by se neděly případy, jako tenhle
lidi si za své problémy většinou můžou sami
vždy existují dvě strany mince
nemám na to názor
Děkujeme za Váš hlas.

Je to příběh dnešní doby .....příběh chybujícího státního úředníka, který doslova zničí svou chybou lidské životy. A co se mu stane ?

Právě vůbec nic. On si užívá svého státního platu, jezdí si s rodinou na dovolené, kupuje si nová auta. Lidé na druhé straně / postiženi jeho chybou / přemýšlejí o tom, jestli má vůbec cenu žít. Tak tedy na začátek

Jedna kreditka nefungovala, druhá také ne...

Při jednom z nákupů v supermarketu se stalo to, že mi přestala "fungovat" osobní kreditní karta. Pokoušela jsem se zaplatit tedy firemní kartou, ale ta také "nefungovala". Tušila jsem, že se něco děje.
Tu noc jsem nespala a to byl jen začátek bezesných nocí, měsíců a dlouhých let. Je mi i teď do pláče, když píši tyto řádky. Nejraději bych posledních 9 let svého života nějak vymazala, ale nejde to.

Zůstala jsem naprosto bez finančních prostředků, protože mi účty zablokoval exekutor. Údajně kvůli exekuci ve statisících od České pojišťovny o které jsem neměla ani potuchy.

Okamžitě jsem se tedy odvolala. Na rozsudek soudu vyššího stupně jsem však čekala 4 dlouhé roky. Pak stejně nic neskončilo, začaly jiné problémy.

Přišla jsem o všechno

Nikdo si nedovede představit, kam člověk spadne, když se ocitne naprosto bez finančních prostředků - co v té chvíli musí řešit, kolik strachu a bezesných nocí prožije. Nemohla jsem podnikat, jelikož 80 % procent mé práce bylo ze zahraničí a já byla bez bankovních účtů. Musela jsem vzdát soudy s dlužníky /nezaplacenými fakturami v řádech statisíců/, neb jsem neměla na právníky a soudní poplatky. Musela jsem se vzdát dovolených, svých koníčků, prostě omezit veškeré výdaje.

Musela jsem prodat věci, které jsem milovala, cennosti po babičce, zrušit sobě i synovi stavební spoření, zrušit životní pojistku, abych měla na platbu advokátům a na nejnutnější vydání / doplatek nájmů kanceláře, nájem bytu, pojistky, půjčku atd./. Každý den jsem doufala, že snad už zítra soud rozhodne.
Přestala jsem se smát, radovat se ze života.

Spadla jsem do největšího bahna v mém životě a nikdo mi nemohl pomoci. Řítily se na mě katastrofy jedna za druhou a já měla jen starost o to, abych vydělala na jídlo, nájem a potřeby pro syna - o nic jiného mi ani v tu chvíli nešlo. Pod pojmem vydělala myslím to, že jsem sehnala nějakou brigádu či práci "načerno" zaplacenou hotově na ruku.

Na co máme ministerstvo spravedlnosti?

Nikdo si nedovede představit jaké to je, když vám doktor předepíše léky a vy si je nemůžete vyzvednout, protože na ně nemáte. Nikoho nezajímalo, že jsem v neoprávněné exekuci.

Přišla jsem o spousty zakázek a bez bankovních účtů a s cejchem exekuce jsem se stala pro mnoho lidí nedůvěryhodným partnerem a doslova odpadem společnosti - ano tak se mnou jednali i na úřadech.
Nemohla jsem zaplatit ani doplatek daně na finančním úřadě. Dostávala jsem se do pasti, z které nebylo úniku.

Mám papír, ale to mi nepomůže

Pravomocný rozsudek od soudu jsem dostala až za 4 roky. Stojí v něm, že soud pochybil, když exekuci nařídil a exekuce se tedy ruší. Mám sice papír, že exekuce byla neoprávněná, ale kdo mi nahradí ty roky strádání, nejistoty, strachu a živoření ? Kdo mi pomůže se dostat z oprávněných exekucí, které na mě mezitím podaly státní organizace? Nikdo.

Prostě stát ze mě vyrobil dlužníka a už ho nezajímám. Jsem obyčejný občan postižený chybou úředníka, který byl placen i z mých daní. On si žije spokojeně, ale já jsem byla za jeho chybu potrestána a to dost krutě.

A na co máme ministerstvo spravedlnosti ? Po mé zkušenosti na nic! Vůbec nehájí zájmy občanů postižených chybným rozhodnutím soudu, S ničím obyčejnému občanovi nepomohou.

Ministr Pospíšil sliboval, ale nedělo se nic

S tehdejším ministrem spravedlnosti Pospíšilem jsem byla i v televizním pořadu o neoprávněných exekucích . Před kamerou sliboval hory, doly, ale jakmile pořad skončil, tak už se nic nedělo. Tak jak to bývá obvyklé v naší zemi.

Z ministerstva spravedlnosti jsem obdržela odpověď, že paní úřednici vůbec nepřipadá 4 roky na rozhodnutí soudu nijak závratně dlouhých a na průtahy řízení to vůbec nevidí a pro odškodnění za neoprávněnou exekuci a s ní spojené všechno o co jsem přišla mohu žalovat klidně stát!

Žaloba na stát? Na to nemám

Navštívila jsem tedy x renomovaných kanceláří, které mají zkušenosti s žalobou na stát. Dozvěděla jsem se, že mě to bude stát "pěkný balík peněz" - nejen za právní služby, ale i soudní poplatky atd. Na to jsem opravdu neměla.

Omluvte mě, ale na spravedlnost už vůbec nevěřím

Je to až k nevíře, že na chybu úředníka / v tomto případě soudce /, který přišel do práce po flámu, nebo podepsal bez kontroly vše, co mu kdo "podstrčil" zaplatí jen občan a nikdy se svých práv už nedomůže, protože cesta k právu je hodně "drahá" a trvala by opět několik dlouhých let.

Přečtěte si také: Článek našeho čtenáře o tom, jak stát vyrábí bezdomovce.

Ani rok po rozhodnutí soudu jsem neměla odblokované účty, exekutor se mnou nekomunikoval, tak jsem si stěžovala na exekutorskou komoru a dozvěděla jsem se, že soud ani po roce neodeslal exekutorovi příkaz k odblokování bankovních účtů.

Jednoho dne v roce 2010 jsem už přestala bojovat - začala jsem být často nemocná a to věčné dohadování s úřady, ministerstvem spravedlnosti, finančním úřadem a dalšími úředníky mě už zlomilo.

Dobytí spravedlnosti je drahé

Dluhy mě nakonec dostihly. Dlužím státu peníze, on mi už sebral vše co mohl - peníze z bankovních účtů, pozemek, přicházím o státní byt, a proto chci odejít z téhle republiky, kde vyhrávají jen peníze a nespravedlnost a obyčejní lidé se nikdy odškodnění a spravedlnosti nedočkají, protože její dobytí je "strašně drahé" a zadarmo pro vás nikdo nic neudělá.

Tohle není pohádka, ani fikce. Je to skutečný příběh a tudíž na konci tudíž nebude nic o tom, jak to vše dobře skončilo.

Zdroj:

čtenářka NEKOMPROMISNĚ.CZ, která si přála zůstat v anonymitě

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont