NAPSALI JSTE VY: V Plzni se přemnožili bobři, tři už přejelo auto

Ondatry nebo nutrie, to má každé druhé město. U nás v Plzni se ale přemnožili bobři. Na hrázi Borské přehrady pod koly auta skončil za krátkou dobu už třetí ohrožený hlodavec.

Přemnožení bobři ve městě. Co byste s nimi udělali?

Nic, vždyť je to krásné, nechal bych je volně pobíhat. Ať si to příroda sama vyřeší!
Střílel/a bych je, nemají tam co dělat.
Chyba vůbec byla, že došlo k jejich přemnožení. Člověk si za to může sám.
Prodával/a bych je na kožichy nebo na maso.
Vysadil/a bych jim nějakého přirozeného nepřítele.
Založil/a bych jim rezervaci a dělal/a tam výukové programy pro děti.
Děkujeme za Váš hlas.

V podstatě skoro do centra Plzně se bobříci dostávají jak jinak, než po vodě. Za poslední tři roky místní záchranná stanice eviduje na území města dokonce už šest mrtvých bobrů evropských. Jak je to možné?

Bobr, kam se podíváš

Bobři jsou prý, tedy vlastně nejen prý, vídám je tam na vlastní oči, na řece Radbuze, Mži i Berounce. Podle pracovníků záchranné stanice byl bobr, kterého nedávno na hrázi přehrady srazilo auto, nejspíš loňským mládětem. Právě teď je totiž období, kdy rodiče své potomky vyhánějí z původního domova a ta si pak musí najít vlastní místo k založení tlupy.

Žádné bobří hráze, jen ohlodané stromy

Typické bobří hrady složené ze dřeva, kamenů a bláta bychom tady ale hledali marně.Většina bobrů na Plzeňsku totiž bydlí v norách a jejich přítomnost, pokud je nezastihneme tváří v tvář, poznáme spíše tak, že na březích řek najdeme ohlodané kmeny připomínající ořezané tužky a hromady větví natahané do vody.

Na Domažlicku už je 300 bobrů

Jedna z největších skupin žije v CHKO Český les, kde bobři podle odborníků obsadili všechny své přirozené prostory a začali se šířit dál do krajiny. V této CHKO na Tachovsku a Domažlicku podle statistik žije bobří populace čítající přibližně 300 bobrů, což představuje asi 30 bobřích rodin.

První bobry na v západních Čechách zaznamenali už (nebo až?) v roce 1985 na Radbuze u obce Srby na Domažlicku, kam se bobři dostali z Bavorska. Tam byli uměle vysazováni do přírody.

autor: Kristýna Romanová, Plzeň

redakčně upraveno

 

Máte i vy co říci k aktuálnímu dění? Pošlete nám svůj text na redakce@nekompromisne.cz a my jej uveřejníme!

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont