Nová vláda by mohla úřadovat od konce ledna

Po dlouhých koaličních dohadech o vzniku nové vlády by mohlo být konečně jasno. Vláda sociálních demokratů, lidovců a členů Ano by mohla oficiálně vzniknout koncem ledna. Potvrdil to prezident Miloš Zeman, který se vyjádřil, že „v nejbližších dnech" jmenuje Bohuslava Sobotku (ČSSD) premiérem. Nebyl by to však náš pan prezident, kdyby k nové vládě neměl výhrady.

Co očekáváte od nové vlády?

Zlepšení celkového stavu země.
Snížení státního dluhu.
Velký nepořádek jak ve sněmovně, tak ve státě.
Vůbec nic, vše zůstane při starém.
Děkujeme za Váš hlas.

Ne k jednomu, ne ke dvěma, ale rovnou ke čtyřem potenciálním ministrům má Miloš Zeman připomínky. Jedná se o sociální demokraty Jiřího Dienstbiera a Lubomíra Zaorálka, o člena ANO Martina Stropnického a o lidovce Mariana Jurečku. Proslýchá se však, že v prezidentově neoblibě se ocitl i další sociální demokrat Milan Chovanec.

Osobní či věcné připomínky?

O tom, jaký problém má s těmito ministerskými kandidáty a co si myslí o nové vládě, sdělí na speciálně svolané tiskové konferenci Miloš Zeman dnes odpoledne. Je pravděpodobné, že Zemanovi se nelíbí nedostatečná profesionalita jednotlivých kandidátů v rámci jejich budoucích resortů. Předseda Senátu Milan Štěch však uvedl, že prezidentovy výtky k některým poslancům by neměly ohrozit jmenování nové vlády.

„Jsou to malichernosti."

Budoucí premiér Bohuslav Sobotka na dnešní jednání grémia ČSSD sezval všechny ministerské kandidáty sociální demokracie. Na tomto jednání glosoval Zemanovy výtky a Milan Štech uvedl, že jsou to malichernosti. Právní postupy potřebné ke jmenování nové vlády členové koalice splnili, na tahu je tedy Miloš Zeman, aby novou vládu oficiálně potvrdil. K tomuto kroku se však příliš nemá a jak uvedl server novinky.cz, Sobotka se tak stává nejdéle nejmenovaným premiérem. Na jmenování do své funkce čeká už celých 76 dnů, což je nejdéle v historii České republiky. Jestli se tato doba ještě více prodlouží, určí Miloš Zeman.

Zdroj:

idnes.cz, novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont