Novým americkým prezidentem se stane Donald Trump

Nejsledovanější politická událost roku 2016 má svého vítěze - 45. prezidentem Spojených států amerických se stane republikán Donald Trump. Protřelý byznysmen známý svými kontroverzními výroky tak ve volbách porazil kandidátku demokratů Hillary Clintonovou.

Bude Donald Trump dobrým americkým prezidentem?

Bude tím nejlepším prezidentem za poslední dekády!
Fandil jsem mu, bude to skvělý prezident, který se nebojí říkat věci na rovinu stejně jako náš prezident Zeman.
Jestli bude dobrým prezidentem, to ukáže jen čas. Zatím je pro mě nevyzpytatelný.
Nebude dobrým prezidentem a Amerika se za jeho vlády změní k horšímu.
Lhář, rasista a xenofob se stane prezidentem? Kam se ten svět řítí?!
Politika mě nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Hillary Clintonová, manželka bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a exministryně zahraničí, byla v předvolebních průzkumech veřejného mínění označována za jasnou favoritku. Jenže analýzy a statistiky v tomto případě realitu neodhadly - vítězem amerických prezidentských voleb se totiž stal její soupeř Donald Trump.

Do jedné z nejmocnějších funkcí na světě Trumpa katapultovalo jak vítězství v tradičních republikánských baštách, tak i v klíčových státech jako Florida či Ohio. A přestože Trump získal o několik desítech více volitelů než Clintonová, tak voličských hlasů měl na svém kontě paradoxně méně. Dvoustupňový americký systém založený na přepočtu voličských hlasů na volitele podle velikosti státu totiž dovoluje, aby v Bílém domě zasedl kandidát i s nižším počtem hlasů. Takovým způsobem zvítězil například v roce 2000 George W. Bush.

"Máme skvělý ekonomický plán. Zdvojnásobíme růst a budeme mít nejsilnější ekonomiku světa. Budeme spolupracovat se všemi státy ve světě, které budou chtít. Chceme pracovat na své budoucnosti. Musíme znovu získat osud naší země," řekl Trump po oficiálním oznámení výsledků voleb. Tentokrát nezazněly žádné kontroverzní a ostré výroky, které byly charakteristické pro Trumpovu předvolební kampaň, budoucí prezident naopak překvapil uvážlivým projevem o sjednocení a poděkováním Clintonové za její práci pro stát.

Trumpovi k jeho vítězství pogratuloval kromě jiných evropských státníků i český prezident Miloš Zeman: "Vážím si způsobu vystupování Donalda Trumpa, který mluví jasně, drsně, ale srozumitelně. Vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost, která je spíše sbírkou nicneříkajících frází," uvedl Zeman, který také řekl, že se souhlasí s Trumpovými názory na imigraci a Islámský stát. Český prezident také v blahopřejném dopise pozval budoucího amerického prezidenta na návštěvu České republiky.

Donald Trump se stane 45. americkým prezidentem oficiálně 20. ledna 2017, kdy se uskuteční slavnostní inaugurace.

Zdroj:

Redakce

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont