Nuselák má 40 let – jezdíme po něm už od roku 1973

Nemusíme být zrovna rodilí Pražáci, abychom znali proslulý Nuselský most. Most sebevrahů, přece. A zítra to bude přesně 40 let od toho, kdy byl v Praze otevřen pro veřejnost.

Nuselský most stojí už 40 let. Jak jej vnímáte právě vy?

Je to důležitá dopravní tepna, ale vizuálně nic moc, prostě betonový kolos. Proto vítám snahy umělců Nuselák oživit.
Je to důležitý most, jeho betonová podoba mě vůbec nepohoršuje. Nechal/a bych to klidně i v původní stavu.
Hnus, nechal/a bych ho zbourat a vyřešil/a bych propojení městských částí jiným způsobem. Je to pomník komunistické architektury.
Je to jenom normální stavba, nic, co by mě zajímalo. Takové věci mě vůbec neberou.
Co je to Nuselský most?
Děkujeme za Váš hlas.

Denně po něm přejedou tisícovky aut, ale více než jako dopravní tepna se ale do paměti obyvatel po celé republice zapsal jako „most sebevrahů“, kterých tady bohužel ukončilo svůj život už několik stovek. K tomuto činu totiž vzhledem ke své výšce okolo čtyřiceti metrů nabízel svého času téměř „ideální“ podmínky.

Nutno ale dodat, že v průběhu času v jeho podobě došlo k četným úpravám, které měly za úkol zajistit co největší možnou bezpečnost. Začátkem 90. let tady město nechalo vybudovat skoro 3 metry vysoké zábradlí, které má sebevrahy od skoků odrazovat.

Není to jenom most sebevrahů

V první řadě jde samozřejmě o jednu z klíčových pražských dopravních staveb vedoucí přes Nuselské údolí. Nuselák je ale také docela zajímavým technickým a architektonickým dílem.

Most, který měla za úkol přemostit hluboké údolí Botiče, byl plánován už od začátku století, ale až na přelomu 50. a 60. let byla vypsána architektonická soutěž. Jako vítězný vyšel společný návrh architektů Michálka, Hubičky a Kobra.

Udrží 66 tanků, tak unese i metro

Stavba mostu pojícího Pankrác s Karlovem pak začala v roce 1965 a o pět let později došlo ke známé zátěžové zkoušce s 66 tanky seřazenými na rozestavěném mostu. Nuselský most byl slavnostně otevřen 22. února 1973.

Podobně, jako město Zlín, až do roku 1990 nesl jméno Klementa Gottwalda. Měří 485 metrů, šířku má 26 metrů a celkem bylo v jeho „útrobách“ utopeno 20 000 krychlových metrů betonu.

Nuselák láká i umělce

Od roku 2011 památku všech, kteří se rozhodli skokem z Nuselkého mostu ukončit svůj život, připomíná pomník „Z vlastního rozhodnutí“ v parku Folimanka, jehož autorem je umělec Krištof Kintera.

V létě loňského roku proběhla snaha skupiny umělců nahodit Nuseláku trochu barevnější kabát. Proti projektu s názvem Nuselák aka Graffiti bridge se však vedla řada diskuzí a docela hojně se podepisovaly petice proti.

Zdroj:

Dopravní podnik hlavního města Prahy

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont