Pavel Bém

(* 18. července 1963 v Praze) Český psychiatr, horolezec a především politik.

Mezi lety 2002 a 2010 byl primátorem hlavního města Prahy, v období 2004 - 2008 také místopředsedou ODS. Od roku 2010 je poslancem za ODS.

Vzdělání Pavla Béma

Pavel Bém má za sebou obor všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově (Fakulta všeobecného lékařství), studia na ní ukončil v předrevolučním roce 1987. Po studiu se obor jeho zájmu zaměřil na atestaci psychiatrie, kterou úspěšně složit o tři roky později, v roce 1990. Poté Pavel Bém absolvoval dvouletý kurz v Baltimoru na Univerzitě Johnse Hopkinse, který se zaměřoval na protidrogovou politiku.

Pavel Bém jako protidrogový specialista

V tomto oboru Pavel Bém pokračoval i poté, co se vrátil do České republiky a roku 1994 pak složil druhou ze svých atestací, tedy zkoušku v oboru "prevence a léčení návykových nemocí."

Pavel Bém pracoval v psychiatrické léčebně, v protialkoholním oddělení. Po čase vedl také Středisko drogových závislostí přidružené k Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a také Kontaktní centrum pro drogově závislé v Praze.

 V roce 2010 Pavel Bém byl také studentem postgraduálního studia programu Preventivní medicína na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, toto studium však Pavel Bém nedokončil.

Pavel Bém a politika

 Pavel Bém jako lékař pokračoval také po svém vstupu do politiky, který se datuje k roku 1995. Tehdy se Pavel Bém na Úřadu vlády České republiky a Ministerstvu vnitra České republiky věnoval právě protidrogové politice.

Pavel Bém spojencem Václava Klause

Do politiky v pravém sluva smyslu však Pavel Bém vstoupil až v roce 1998, kdy se během letních měsíců "sblížil" s Václavem Klausem a vstoupil do ODS (Občanské demokratické strany), ve které se po vnitrostranické podzimní kriizi stává právě spojencem Václava Klause.

Pavel bém jako starosta Prahy 6 a primátor hlavního města Prahy

Na konci roku 1998 byl Pavel Bém zvolen starostou městské části Praha 6, kterým byl po čtyři roky. Na podzim roku 2002 pak proběhly komunální volby, po kterých ODS uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD a Pavel Bém byl zvolen primátorem hlavního města Prahy

Pavel Bém místopředsedou ODS

V roce 2004 byl Pavel Bém zvolen místopředsedou ODS (Občansko demokratické strany) a o dva roky později už zastával funkci prvního místopředsedy této strany. Současně byl Pavel Bém také členem regionální rady pražské ODS.

Kontroverzní kroky Pavla Béma

Pavel Bém a Kaplického chobotnice

Značná čát veřejnosti kritizovala (nebo stále kritizuje) Pavla Béma za některé jeho kroky. Mezi ty můžeme zařadit výrazné zasahovaná Pavla Béma do soutěže o novou podobu Národní knihovny, kdy se razantně postavil proti návrhu architekta Jana Kaplického, tedy na stranu Václava Klause, a to i přesto, že byl z návrhu původně nadšený.

Pavel Bém a podivné prodeje

Média také upozorňovala na spory okolo prodeje luxusního hotelu Praha firmě Falkon Capital, který se uskutečnil (respektive začal) právě za Bémova působení na radnici Prahy 6. Zakladatelem firmy Falkon Capital a také údajně jejím spoluvlastníkem je Gruzínec Paata Mamaladze. ten byl podle tajných služeb spojen s lidmi okolo gruzínské mafie. Falkon Capital sice v soutěži končil až na druhém místě, ale přesto od Prahy 6 hotel Praha získal.

Pavel Bém jako kritik ODS

V roce 2008 před krajskými a senátními volbami se Pavel Bém pustil do kritiky vlastní strany, načež po neúspěchu ODS ve volbách 27. října oznámil své rozhodnutí kandidovat na předsedu ODS a pokusit se tak nahradit stávajícího předsedu ODS Mirka Topolánka. Oblastní sněm na Praze 1 však porporu jeho kandidatury nevyslovil.Na 19. kongresu Občanské demokratické strany, který proběhl v prosinci 2008, souboj s Mirkem Topolánkem prohrál. Pavlu Bémovi se nepodařilo obhájit ani funkci prvního místopředsedy a zmizel tak z nejužšího vedení Občanské demokratické strany.

Pavel Bém jako podporovatel olympiády v Praze

Pavel Bém se významně zasazoval také o podporu kandidatury Prahy jako pořadatele olympijských her v roce 2016. Toto snažení stálo magistrát okolo 70 milionů korun.

Pevl Bém, nájmy a korupce

V roce 2007 Pavel Bém a jeho žena dostali od spolumajitele mostecké těžební společnosti Czech Coal Petra Pudila údajně 3,5 milionu korun. Proč? Protože se Bémovi vzdali bytu s regulovaným nájemným...

Pavel Bém a nějaká ta pozitiva

Na druhou stranu je třeba říci, že je Pavel Bém laureátem mimořádné Ceny Přístav z roku 2010, kterou mu udělila Česká rada dětí a mládeže.

Pavel Bém a Lisabonská smlouva

Na podzim roku 2008 se Pavel Bém vyslovil pro podporu přijetí Lisabonské smlouvy. Tu za Českou republiku podepsal Mirek Topolánek.

Antiekologický Pavel Bém, mrakodrapy na Pankráci, obchvat a letiště

V dubnu 2009 získal Pavel Bém "lichotivé" vítězství v anketě Ropák roku. Ta oceňuje protiekologický čin roku. A proč právě Pavel Bém? Za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci. Tu kritizuje také Výbor světového kulturního dědictví UNESCO. Dále si vítězství Pavel Bém vysloužil za prosazování stavby dálničního okruhu okolo Prahy přes obytné části Suchdola, i předs existenci ekologičtější a také levnější trasy. Dalším z ropáckých počinů Pavla Béma bylo prosazování nové runwaye na Ruzyni, která by se významně dotkla hustě obydlené části Prahy vzniklým hlukem.

Bém, Janoušek a kauza s odposlechy

Mladá Fronta DNES na jaře roku 2012 zveřejnila bezmála 5 let staré záznamy odposlechů, které měla pořídit sama BIS. Z těchto odposlechů jasně vyplynulo potvrzení dlouho trvajících spekulací, a sice že Roman Janoušek, jeden z pražských "kmotrů", měl velmi zásadní vliv na Bémova politická rozhodnutí. Roman Janoušek prostřednictvím Pavla Béma pravděpodobně rozhodoval také o prodeji majetku hlavního města Prahy nebo také o územním plánu. Pavel Bém pak následně na nátlak Bohuslava Sobotky a Petra Nečase požádal, aby mu bylo členství v ODS pozastaveno. Miroslava Němcová a Zbyněk Stajnura Pavla Béma vyzvali také ke složení poslaneckého mandátu, avšak Pavel Bém přestal být členem až v dubnu 2012 (přesněji 25.4.).

18. ledna 2013 bylo Pavlu Bémovi členství v ODS obnoveno, tramtadadáááá!

Pavel Bém horolezec: Mount Everest i K2

Pavel Bém  se vehementně profiluje jako vášnivý horolezec. V květnu 2007 jako desátý čech vystoupil na Mount Everest. Pro tuto příležitost si chtěl vzít dvouměsíční neplacené volno, za což byl kritizován jednak opozicí v pražském zastupitelstvu, ale také v Poslanecké sněmovně i v samotné ODS. V roce 2012 pak jako třetí Čech bez kyslíku vystoupil taky na K2.

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont