Poláci se bouří. Nechceme jejich hnusné jídlo

Polští diplomati si stěžují na to, jak se u nás mluví o polských blafech. Pardon, potravinách. Vedeme podle nich v Česku masivní a účelovou kampaň, jejímž účelem je oslabit polskou ekonomiku, nebo teda spíš vytlačit polské jídlo z našich pultů a naopak podpořit tuzemské zemědělce.

Co si myslíte o polských potravinách dovážených na náš trh?

Snažím se je nekupovat, nevěřím jim. Radši si připlatím za kvalitnější výrobek a budu podporovat české zemědělce.
Protesty polských diplomatů jsou naprosto neoprávněné. Když nám sem prostě posílají hnusy, tak se nemůžou divit. Nejde o žádnou mediální aféru, také já mám s polskými potravinami špatnou zkušenost. Co si jako mají co vyskakovat a ještě nám říkat, že je to útok proti nim?
Nemyslím si, že by byl mezi těmi jejich a našimi potravinami nějaký rozdíl. Připadá mi to všechno stejné.
Sami to nežerou, ale nám to sem posílají. Jen se jeďte podívat do jejich supermarketů, jaký tam mají výběr!
Nakupuji věci podle ceny, zemi původu vůbec neřeším. A stejně je to podle mě nafouknutá bublina.
Děkujeme za Váš hlas.

Poláci jsou pěkně naštvaní a dělají bububu. Už tohle samo o sobě zní docela k smíchu. Vždyť co je sakra špatného na podporování domácích pěstitelů? A ještě ke všemu, když jsou ty polské věci fakt nedobré? No my si teda myslíme, že nic. Ale hoši se vytasili s tajemnou formulkou, že by naše počínání mohlo vést až k "poškození vzájemných hospodářských vztahů"

Je to jen mediální obraz

Poláci to totiž vidí tak, že u nás jenom vytváříme mediální obraz, podle kterého je všechno polské levnější a tím pádem automaticky méně kvalitní. No a Češi, světe div se, přestávají polské věci kupovat. Hrůza!

Účelová kampaň proti polskému jídlu? Ale kdeže

Kritika polských potravin je v Česku docela dobrým sportem, ostatně jako kritika jakýchkoli nekvalitních potravin v poslední době. Fajnšmekry v oboru kvality potravin a kulinářství se najednou stává každý druhý a podívat se do hospody Zdeňka Polhreicha, protože on to přece umí nejlíp, se stává cílem výletů mnohých Čechů, kteří dřív neuměli ani do ruky chytit vařečku.

Hnusné hnusným zůstane, i když to bude stát víc

Vztah k jídlu zažívá v posledních letech v Česku docela boom, takže je možné ledasco, ale že by se v případě odmítání všeho polského jednalo o účelovou kampaň? No tak to si teda fakt nemyslíme. Když je to hnusné, tak je to hnusné.

14,5 českých versus 24,1% polských shitů

A podle serveru Aktuálně.cz z údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyplývá jeden jasný fakt. Pokud si koupíme cokoli ze sortimentu káva, cukrovinky, čokoláda nebo zelenina z Polska, máme výrazně větší pravděpodobnost, že se bude jednat o nekvalitní, ošizený nebo dokonce zfalšovaný výrobek, než jak tomu je u našich tuzemských výrobků nebo surovin. Zatímco u českých kontrolovaných potravin za poslední rok jich bylo nevyhovujících 14,5 procenta, u těch polských 24,1 procenta. A to je asi rozdíl, ne??

zdroj: ihned.cz

Technická sůl a zakázané látky v konině

Podle Poláků jsme si s tím vším však začali tehdy, když naše ambasáda v Polsku vydala tiskové prohlášení o technické soli v polských potravinách, naposledy zase v českém řeznictví našli koňské maso z Polska, které obsahovalo fenylbutazon. A to je prosimpěkně zakázaná látka, tak co jako.

Novináři, úřady a politici nemají rádi vše Polské

Takže podle polského velvyslanectví jsou česká média zlá a nemají ráda Poláky a chtějí jim škodit. OK, tak to není zas taková novinka, vždyť přece za všechno můžou vždycky média a novináři jsou děsná svoloč :D Ale na černé listině polských diplomatů jsou tentokrát i blíže nespecifikované české úřady. No to je teda fakt argument.

Také podle naší Státní zemědělské a potravinářské inspekce mají Poláci máslo na hlavě a to hlavně kvůli tomu, že když se naskytne nějaký problém (jako nastal v aféře s technickou solí), Polsko prostě nekomunikovalo a nechtělo nikomu velice nic moc říct. "Polsko svým postojem komplikuje všem život a stává se nedůvěryhodným", prohlásil tehdy ředitel SZPI.

Proč Poláci prskají? Přichází o prachy, to dá rozum

Obvinění českých médií a úřadů z účelové manipulace má docela jasný důvod. Česká republika je totiž pro Polsko třetím největším odbytištěm z hlediska jimi dovezených potravin. A když my nebudeme papat jejich řepu a párky, tak se jim to asi zrovna moc nevyplatí.

Polsko: Jsme chudáčci, i čeští politici jsou proti nám!

"Podle našeho názoru účelem tak masivní kritiky kvality polských potravin je snaha přesvědčit české konzumenty o kvalitativních nedostatcích polských výrobků jako takových a následně je úplně vytlačit z českého trhu, čímž by se zvýšil prodej místní výroby," říká se v prohlášení polské ambasády. No ježiši.

Této hrozné kampaně se prý účastní ale také naši politici. Jak je jako možné, že si v Německu a Velké Británii, kam Polsko dodává mnohem více jídla, než k nám, tolik nestěžují a kvalitu potravin tady není zpochybňována? (Pozn. red.: No tak to asi dostávají trochu jinou jakost, než my...)

Naše ministerstvo zemědělství Polákům v jejich zcestných námitkách oponuje:  "V Evropě funguje otevřený trh, a proto se ministerstvo zemědělství v žádném případě neřídí původem potravin, ale jen a jedině jejich kvalitou. Chceme, aby na českém trhu byly pouze kvalitní potraviny, bez ohledu na jejich zemi původu." 

Co na to říkáte vy? Hlasujte v naší ANKETĚ!

 

Čtěte a hlasujte také zde:

Kauza hnusného albertového masa hýbe českým internetem

Kvalita potravin je hrozná, lidovci navrhují navýšit počet pracovníků potravinářské inspekce

 

Pije vám něco ve vašem okolí krev? Napište nám o tom na redakce@nekompromisne.cz a staňte se součástí naší čtenářské redakce!

Zdroj:

idnes.cz, aktualne.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont