Poslanci si možná zvýší plat, prý ale vůbec nechtějí a byli k tomu donuceni okolnostmi

Poslanci řeší zvýšení platů. Jelikož jsme ale v českém Absurdistánu, jde o platy jich samotných. Zdá se to jako nevhodný a vzhledem k současné situaci trapný žertík, bohužel je to realita. Zákonodárci se však hájí, že za to nemohou a že je to vlastně vynucené.

Zvýšit, nebo nezvýšit platy poslancům?

Nezvyšovat. Není přece možné, aby se takto vysmívali občanům, kteří celé tohle divadlo financují. Naopak – jejich platy by se měly několikanásobně snížit za to, co předvádějí!
V žádném případě nezvyšovat, jen ať to zůstane, jak to je. Kdyby chtěli, dá se to odklonit. Zas jen ukazují, proč dělají politiku – kvůli dobrému korytu.
Nezvýšit a systém změnit, aby nebyla provázanost mezi platy soudců a ústavních činitelů. Je to špatně nastavené. Stejně jako to, že si o platech politici rozhodují sami.
Zvýšit. Zaslouží si to. A když budou mít dost, třeba už nebudou mít potřebu tunelovat všechno a všude. 
Je mi to už jedno, když si to nezvýší teď, zvýší si to jindy a tak pořád dokola, takže na co se pořád rozčilovat.
Děkujeme za Váš hlas.

Primárně se měly platy zvyšovat soudcům, Ústavní soud totiž odmítl jejich zmrazení. Ale ejhle, platové podmínky zákonodárců a soudců jsou v jednotném systému. Takže pokud si přilepší soudci, přilepší si i poslanci. Předseda Ústavního soudu se však nechal slyšet, že rozhodnutí, které vzešlo, rozhodně nebylo impulsem ke zvýšení platu zákonodárců. Zkrátka Kocourkov. Takže místo toho, aby se našlo nějaké řešení, se obě zúčastněné strany mezi sebou hádají a překřikují, kdo co udělal špatně a jak co bylo myšleno. A tento promarněný čas opět nezaplatí nikdo jiný než občan.

Zvyšování platu poslancům?

Řešení by při tom bylo zcela jednoduché. Udělat změnu systému, v jakém jsou platové podmínky nastaveny nyní – oddělit je od sebe, aby mezi nimi nebyla přímá úměra. Jenže tomu zase nejsou nakloněni všichni a vlastně s takovým návrhem ještě nikdo oficiálně nepřišel.

Hlavně že na hledání výmluv a házení viny jeden na druhého je času dost. Pomineme-li podstatu celého problému, že by zvýšení platu politiků, kteří této zemi nepřináší nic dobrého, mělo přijít v době krize, kdy se škrtá, kde se dá a občanovi je utahován opasek dennodenně, pak se přece s případnými penězi navíc (které jsou chudáčkům poslancům vlastně nuceny) dá nakládat i jinak. A to tak, aby se nehromadily na už tak dosti tučných kontech zákonodárců, ale byly využity pro dobro věci – třeba na charitu a všem dalším potřebným. Když je to pro ně tak obtížná situace (jak se mnozí poslanci prezentují) a vlastně se jim představa větších platů nelíbí, tak ať se části (nebo klidně celého) platu vzdají, ne? To přece není nic těžkého. Jenže to jsme opět na začátku – jsme přece v Česku Absurdistánu.

Základní plat poslance aneb výsměch pro většinu slušně pracujících

Na závěr dodatek jen pro silné povahy – základní plat poslance (s náhradami, ale bez vedlejších příplatků) se pohybuje v rozmezí od 85 000 Kč do 95 000 Kč. Dle návrhu by se zvýšil na zhruba 102 000 až 114 000 Kč.

 

 

 

Zdroj:

Parlamentnilisty.cz, Tyden.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont