Požár nebo vraždička i ve vašem domě. Znáte své sousedy?

To se jednoho dne takhle probudíte a při vaření kávy z okna kuchyně vidíte před vedlejším domem dvě záchranky a deset divných chlápků v čepicích. Vypadají jako z kriminálky Anděl. A taky, že z kriminálky jsou, ale té vaší místní. Protože sousedka alkoholička pobodala svého bývalého manžela alkoholika i přítele alkoholika, se kterými bydlela v jedné domácnosti. Sousedku vyvádí v poutech a oba pány rovnou nakládají do pohřebního vozu.

Máte někdy strach z toho, co provedou vaši sousedé?

No to teda jo. Mám negativní zkušenost se sousedy, kteří ohrožují nebo ohrožovali své sousedy podobně, jako muž ve Frenštátu. Stačí jeden a poklidné soužití se změní v noční můru.
Ano, strach mám. V našem okolí bydlí několik podivných existencí, se kterými jsou problémy. Nemůžeme se ale v podstatě nijak bránit, protože se zatím nic nebezpečného pro ostatní nestalo.
Ano, strach někdy mám, ne všem sousedům věřím, ale zatím je všechno bez problémů.
Ne, máme v okolí pohodové sousedy a všichni se vzájemně známe. Důvěřuju jim.
Děkujeme za Váš hlas.

Na každé správné sídliště patří taky nějaká ta střílečka, že ano. Takže vás přece vůbec nemůže překvapit střelba, kterou se policie snaží rozehnat rvačku opilých holých hlav, které se vyklubaly z fanoušků Baníku, přímo před vašimi okny. Vždyť ta hospoda v sousedství vypadala tak poklidně, když jste se sem stěhovali!

Můj soused mafián

Nebo se vám do vedlejšího bytu v řadovce nastěhuje slovenský gang, který vymáhá výpalné po hospodských z celého města. A vy ráno před barákem potkáte rozstřílené auto. Jo, vypadali divně, když jste je potkávali cestou do obchodu, ale nebáli jste se jich, protože jste si mysleli, že jsou to prostě jenom cizinci a s nikým se nebaví.

Požár paneláku ve Frenštátu

Možná to vypadá, že zbytečně dramatizujeme, ale všechno tohle jsou zkušenosti členů naší redakce staré většinou jenom pár měsíců. V souvislosti s víkendovými událostmi z Frenštátu pod Radhoštěm, kde nejspíš přímo jeden ze sousedů úmyslně zapálil panelák plný lidí, z toho vyplývá jediné. Nikdy si nemůžeme být jisti, kdo v našem sousedství bydlí.

V případě požáru frenštátského paneláku nasvědčuje stále více indicií tomu, že byl oheň založen úmyslně přímo jedním z obyvatel domu. Zatím se hovoří o minimálně pěti mrtvých lidech a podle všeho pachatel založil oheň na více místech.

Víte, co od svých sousedů můžete čekat?

Jedno ohnisko bylo přímo v bytě jednoho z obyvatel domu, druhé ve sklepě a další na jiných místech paneláku. Zatím se spíš spekuluje o tom, kdo konkrétně požár založil. Sousedé mluví o podivínovi, který bydlel v prvním patře, a okolí s ním mělo delší dobu problémy. Mimo jiné měl údajně odpojený plyn a topil si propanbutanovými lahvemi. Ty ale hasiči prý v bytě nenašli. Vyšetřování ještě ale není úplně u konce, takže nic není stoprocentně jisté. Zprávy o tomto neštěstí nás ale přivedly k menšímu zamyšlení nad tím, jak může být soužití s našimi sousedy nebezpečné.

Stačí jeden problémový jedinec

Ano, tolerance je samozřejmě důležitá. Ale průměrně (nebo spíš podprůměrně) velký český panelák má třeba okolo pětadvaceti až třiceti bytů. A stačí jeden divný člověk, jeden problémový jedinec a do té doby poklidné sousedské soužití rodin, které v domě bydlí už léta a vzájemně se znají, se může stát noční můrou.

Zaskládávání bytů odpadky a odpojený plyn

Ti, kdo bydlí nebo někdy bydleli v paneláku typu „králíkárna“, kde se sousedi třeba ani vzájemně neznají a nezdraví, ví, o čem mluvíme skoro stoprocentně. Všemožní podivíni, kteří zaskládávají byty odpadky, z jejich bytu se line smrad, vyplavování sousedů na týdenním pořádku a sem tam i nějaké to vyhoření. Nejeden domovní důvěrník si s podobnými existencemi užil své.

Doufejte v běžného podivína, ne nebezpečné individuum

V lepším případě takovýto soused své okolí jenom obtěžuje a bránit se bývá docela složité. Jak si ale můžeme být jisti, že se právě tomu našemu podivínovi ze třetího patra nepoplete v hlavě něco do té míry, aby dospěl k podobnému činu, jako někdo ve frenštátském paneláku? Jak si můžeme být jisti, že se v té divné rodině z vedlejšího bytu nestane nějaké neštěstí? Asi nijak.

 

Sledujte Nekompromisně také na Facebooku.

Pijí vám vaši regionální politici krev? Jste svědky nějakého bezpráví ve vašem okolí? Vadí vám, co se kolem vás děje? Dochází vám trpělivost a chete o tom dát vědět? Vyjádřete svůj názor na Nekompromisně.cz! Zajímá nás, co si lidé myslí. Napište nám na redakce@nekompromisne.cz a my váš článek uveřejníme.

Zdroj:

redakce Nekompromisně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont