Proud v bazénu ohrozil malé děti. Se štěstím nedošlo ke tragédii

Poslat děti na tábor nemusí být ani v dnešní době zcela bezpečné. Minulý týden se o tom přesvědčili rodiče šestadvaceti dětí, které po zásahu elektrickým proudem skončili v nemocnici. I přestože zranění nejsou vážná, policisté vyšetřují, co za celou událostí v kempu v Opárenském údolí stojí.

Budete se odteď bát poslat své děti na tábor?

Ano, už je na tábor nikdy nepošlu. Odteď jen společná dovolená.
Ano, bát se budu, ale pokud si tábor osobně zkontroluji, nakonec jim dovolím jet.  
Ne, ale odteď budu tábor vybírat mnohem pečlivěji.  
Ne, byla to jen nešťastná náhoda, nijak mě to neznepokojuje.
Děkujeme za Váš hlas.

 

Záchranáři odvezli do nemocnice dvacet devět lidí

Oblíbená turistická destinace kemp Jordán na Litoměřicku zažila nepříjemné okamžiky. Zatímco si děti užívaly prázdninové chvíle v bazénu, vyteklá voda se dostala až k nedaleké zásuvce, ke které byla zapojena filtrace. Ta následně začala probíjet a pomocí vody se napětí přeneslo až do blízkosti bazénu. Malé děti ve věku od pěti do osmi let na povrch stouply a následně z úleku začaly brečet. Naštěstí byla přítomna obsluha, která okamžitě proud i filtraci vypnula. Většina dětí si stěžovala pouze na brnění končetin, všichni zúčastnění byli však pro jistotu převezeni do nemocnic v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Teplicích a Ústí nad Labem. Mezi dětmi byli také tři dospělí.

Souhra náhod a šťastný konec

Po vyšetření v nemocnicích byla většina pacientů propuštěna, pouze tři zůstali na pozorování. Celá situace však nemusela dopadnout takto pozitivně. Podle soudního znalce v oblasti elektrotechniky Vladimíra Jelínka je to pouze šťastná náhoda. Dle jeho slov se napětí zřejmě částečně rozptýlilo ve vodě, tudíž bylo uzemněné. Pokud by se ale děti vyskytovaly blíže zásuvky nebo by se z vody dotkly nějakého kovového předmětu, mohlo by je to i zabít.

Jak by měly být bazény zabezpečeny?

Aby se podobným událostem předešlo, musí být dodržovány bezpečnostní předpisy. Venkovní zásuvky by měly být opatřeny proudovým chráničem 30mA, který při kontaktu s vodou v podstatě napětí přeruší. Zásuvky by měly být vždy v dostatečné vzdálenosti od vody, aby byla dodržena bezpečnostní opatření. Současně v době, kdy se lidé koupou, by nikdy neměla být filtrace zapnutá. Podle správce kempu Petra Lébra dojde k nápravě a všechny tyto ochranné prvky budou zavedeny.

Zdroj:

idnes.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont