Romské děti automaticky do zvláštní školy? Mladí Romové protestují

Čtveřice mladých Romů z Prahy natočila videoklip, kterým se snaží upozornit na situaci okolo umisťování romských dětí do zvláštních škol. Podle nich je to často zbytečné a rodiče dětí by si neměli ulehčovat „práci“ a dětem se taky sami víc věnovat.

Co si myslíte o častém automatickém posílání Romských dětí jejich rodiči do zvláštních škol?

Není to potřeba. To, že je dítě třeba ze sociálně slabší rodiny, přece neznamená, že jej rodič musí rovnou poslat do zvláštní školy. Každé dítě by mělo dostat rovnou příležitost ke vzdělávání a děti by neměly být zbytečně podceňovány. Vzdělání je důležité.
Tomu, jak jsou dnes děti rozdělovány do základních nebo do praktických škol, věřím. Diagnóza je diagnóza a přes to nejede vlak.
Pokud rodič řekne, že chce, aby jeho dítě chodilo do praktické školy, má na to výsostné právo. Pak to ale může špatně dopadat. To je ale riziko, se kterým musí každý počítat, máme demokracii.
Ať si dělají, co chtějí, mě tohle fakt nezajímá.
Klidně, ať je tam posílají, aspoň se nebudou potkávat s neromskými dětmi.
Děkujeme za Váš hlas.

Nám se jak tato myšlenka, tak nápad udělat na kontroverzní téma videoklip, docela líbí a třeba by to mohlo i k něčemu být. Myslíme si, že to, že je většina praktických, dříve zvláštních, škol, má velké procento žáků právě romské národnosti, je tak trochu do nebe volající. Často to totiž není potřeba a tyto děti mají „mentální možnosti“ na to, chodit do běžné základní školy a chodit by do ní i samy chtěly. Jen kvůli pohodlnosti jejich rodičů se tak ale mnohdy neděje.

Praktické versus základní školy zatím 1:0

Skupinu mladých Romů, která si říká United Gipsy Crew, přitom tvoří čtyři kluci, kteří navštěvují „normální“ základku. Textem písničky, který si složili sami, se snaží oslovit hlavně romské rodiče, že „všechno jde, když se chce“.

Podle nás by mohla být písnička a klip, ve kterém se objevilo mimo kluky z UGC taky několik známých osobností z romského etnika, ale taky docela dobrým nápadem, jak upozornit i širší veřejnost na to, jaká situace praktických versus základních škol momentálně je.

Mladí Romové: Máme mozky, ale zvláštní z nás dělá trosky

Oficiálně jsou totiž všechny děti do praktických škol posílány na základě diagnózy lehkého mentálního poškození. 35 procent dětí, které tady ale skončí, jsou právě Romové (ve společnosti je jich ale okolo dvou procent). Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007 tady ale funguje spíše víc než nějaká diagnóza ukazatel etnického původu, což je diskriminace. Výzkumy taky potvrdily to, nad čím se vlastně kluci z UGC rozčilují: Romové jsou do praktických škol posíláni skoro automaticky, i když by zvládli i náročnější výuku. „Máme mozky, ale zvláštní z nás dělá trosky“, rapují například UGC ve své písničce.

Abychom ale neplivali jenom špínu, připomeneme si taky nějaký ten úspěch. Do letošního roku se ministerstvu školství podařilo snížit oproti údajům z roku 2007 počet Romů v těchto praktických školách na 26,4 procenta a další změny jsou v procesu plánování. Hlavně zmíněná diagnostika, jejíž současná podoba dnes vypadá docela pochybně a neprůhledně, by měla být upravena a zpřesněna.

 

Úryvek z písničky „Nebuď dilino“

Mysli na to dítě svý, a nedávej ho do zvláštní

Pošli ho do základky, aby z něj něco bylo

I když je cikán, tak není dilino

Má nadání pro vzdělání, který je k mání

Chytrej romák pro svý dítě zvláštní školu neshání

(...)

Ref.: Doktor, manažer, polda nebo učitel

To je pro tvý dítě ta cesta pravá

Ale nezapomeň

Do základky ho dej

Ona děti pro život vychovává

Zdroj:

Česká televize, novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont