Ruská punková dívčí skupina možná skončí ve vězení. Kritizovala tamní poměry a Putina

17. srpna padne rozsudek v kauze, která v současné chvíli hýbe nejen uměleckým světem. Mnohými je označována jako návrat do středověku nebo minimálně k totalitě. Členkám skupiny Pussy Riot hrozí 3 roky za mřížemi. A čím se provinily? Uměním.

Jak vnímáte proces s Pussy Riot?

Je to demonstrace síly a vlivu Putina s účelem zastrašit jeho odpůrce a kritiky.
Když je to v Rusku, tak mě to nijak nepřekvapuje. Tam je demokracie sprosté slovo.
Je to jedno velké divadlo, které má za úkol ještě více zfanatizovat věřící ovečky.
Fandím Pussy Riot a doufám, že z toho vyjdou dobře.
Nezajímá mě to.
Děkujeme za Váš hlas.

Pussy Riot jsou tak trochu rebelky, a to se v Rusku moc nehodí. Zvláště ne v případě, že si dovolí před volbami nabádat lidi, aby volili někoho jiného než Putina (toho si ostatně berou na paškál docela často). Reagovaly tak na výzvu hlavy církve, která svým ovečkám naopak přikazuje ve jménu Boha doporučuje odevzdat hlas právě Putinovi.

Část skupiny byla zatčena hned poté, co v únoru tohoto roku zazpívala v moskevském chrámu  píseň „Bohorodičko, vyžeň Putina“. A ta je tím trnem v oku těch nahoře. Nyní jsou její členky souzeny za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí. Prokurátor se nechal slyšet, že svým jednáním způsobila skupina újmu věřícím. (Nebo spíš šlápla na kuří oko Vladimirovi, a to se nesmí...)

Absurditu celého procesu ještě podtrhuje fakt, že v Rusku je vlastní názor a opozice vůči mocenským spolkům větším proviněním než držení lidí ve sklepě a omezování osobní svobody. Toho se dopustil vůdce muslimské sekty. A za to mu hrozí 6 (slovy: šest) měsíců. Jak se zdá – Rusko je stále zemí neomezených možností. Bohužel.

Zdroj:

Idnes.cz, Ceskatelevize.cz, Novinky.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont