Skončí brněnská Wannieck Gallery? Petice se šíří internetem i na papíře

Na konci minulého týdne pronikla do médií zpráva o tom, že známé brněnské galerii Wannieck Gallery město (resp. společnost Jižní centrum a.s., jehož jediným akcionářem město Brno je) vypovědělo nájemní smlouvu, a tak bude muset svou činnost ukončit. Galerie se zpozdila s placením nájmu a pronajímateli došla trpělivost.

Má být brněnská Wannieck Gallery zrušena?

Určitě ne, byla by to strašná škoda. Chápeme rozhořčení města, ale pokud samo na chod galerie nijak nepřispívá a dlužné nájmy jsou dorovnány, měla by Wannieck Gallery dostat ještě šanci.
V žádném případě, ať si vážené město Brno políbí zadek. Všude rozhlašují, jak je Brno kulturní město, ale když na to přijde, tak jde vlastně stejně jenom o prachy.
Ano, musíme respektovat právo pronajímatele na to, vyhodit svého nájemníka, když nezaplatí nájem. Smlouva je smlouva a tohle je obchod jako každý jiný.
Představitelé Wannieck Gallery by měli sklopit uši a zabalit to. Tenhle pokus se prostě nepovedl.
Je mi to úplně jedno, já na výstavy nechodím a fakt mě to nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Tento krok, jak už to tak bývá, zvedl obrovskou vlnu nevole. Studenti Filozofické fakulty Masarykovy univerzity založili internetovou petici s názven "Na podporu Wannieck Gallery", kterou v době vydání tohoto článku podepsalo už přes 1900 lidí. A nejedná se zdaleka jenom o Brňáky. Studenti pražské Akademie výtvarných umění pokračují v jejich šlépějích sbíráním podpisů na papírové archy.

Město: vystěhujte se do 10. března

Okolnosti, za kterých k vypovědění nájemní smlouvy pro Wannieck Gallery vyplouvají každou chvíli na povrch. Původně to vypadalo jako čistá křivda, později ale představitelé galerie přiznali, že s placením nájmu bylo dlouhodobě víc problémů. Důvodem výpovědi bylo nezaplacení nájmu i přes několik upomínek. A na vystěhování celého depozitáře dostala galerie termín 10. března.

Tohle rozhořčení města vlastně chápem. Rozumíme tomu, že je pronajímatel naštvaný, to dá rozum. Nemá ani moc smysl ohánět se tím, že galerie hned druhý den po obdržení výpovědi dluh doplatila. Platit dluhy se samozřejmě mají.

Galerie ale současně s dorovnáním dluhu podala žádost o zrušení výpovědi, kterou společnost Jižní centrum a.s. zasedání města Brna 21. února zamítlo. Nájemné, které Wannieck Gallery městu Brnu platila, je přitom téměř 150 tisíc korun měsíčně. Město, které se cachtá tím, jak podporuje umělce a je nejkulturnějším městem na světě, přitom na chod samotné Wannieck Gallery nijak nepřispívá.

wannieck_denik

Bylo na co se dívat

My bychom se s touto dost zdařilou galerií v samotném srdci Brna, vedle obligátního nákupního centra, pokud to tak opravdu dopadne, loučili neradi. Wannieck Gallery přes šest let v Brně prezentuje díla významných českých i zahraničních umělců, v nedávné době to byla například výstava Petra Nikla s názvem "Já jsem tvůj zajíc". Tu Nikl z části věnoval své mamince Libuši Niklové, známé designérce nafukovacích hraček vyráběných v 70. a 80. letech ve Fatře Napajedla, které byly ve Wannieck Gallery mimo jiné také k vidění.

Takže se ptáme: Vede naše cesta ke kultuře rušením galerií, jako je Wannieck Gallery? Fakt to tak musí dopadnout? Nebo snad bude lepší místo galerie v nádherném industriálním prostoru zřidit další obchody? Hernu? Hospodu?

A čímže přesně město Brno podporuje tu kulturu?

Dejte vědět, co si o zrušení Wannieck Gallery myslíte ANKETĚ a sledujte Nekompromisně také na Facebooku!

Děje se ve vašem okolí něco, co vám pije krev? Napište nám svůj příběh nebo názor na redakce@nekompromisne.cz.

Zdroj:

denik.cz, wannieckgallery.cz, idnes.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont