Spotřebitelské úvěry možná budou pro koncové klienty o trochu výhodnější

Úvěry a půjčky dostávají spoustu lidí do bludného kruhu stále se zvyšujících dluhů. Často i kvůli tomu, že smlouvy nejdou vypovědět bez patřičné sankce. Těm, kteří si záměr rozmysleli, tak zcela zbytečně vzniká finanční újma nebo závazek i na několik let. Částka, o kterou pak přijdou kvůli placení úroků, jde do tisíců. Vláda se proto rozhodla tento stav změnit a navrhuje novelu zákona o spotřebitelském úvěru.

Myslíte si, že má plánovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru smysl?

Ano, už je nejvyšší čas s tím něco dělat. Musí se ale pak hlídat, zda to společnosti opravdu dodržují.
Ne, akorát to podpoří nelegální lichvy, které jsou daleko horší, než oficiální méně výhodné cesty.
Smysl má, ale obávám se, že si ty firmy najdou něco nového, jak co nejvíce člověka sdírat.
Nikdy jsem úvěr nepotřeboval/a a snad ani nebudu, takže mě to nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Pokud bude návrh, s nímž přišlo ministerstvo financí, schválen, mohla by novela začít platit už někdy v příštím roce. A o co v ní jde?

Spotřebitel by pak mohl do 14 dnů od podpisu smlouvu vypovědět, aniž by platil tučné penále. Věřitel také bude oprávněn poskytnout úvěr jen za určitých podmínek, především po posouzení, že ten, kdo si půjčku bere, ji také bude moci dle doložených informací bez problémů splácet. Měla by se tak snížit míra hyenismu, kdy se schvalují úvery i lidem, kteří evidentně splácet nemohou a nebudou, a tak jim bude nabíhat penále a všechny další poplatky, na nichž pak společnosti vydělávají.

Zakáže se také používání směnek a šeků při transakcích v rámci úvěrů. Mimo to si budou muset společnosti nabízející tyto finanční produkty nechat zajít chuť na přemrštěné sankce. Zmizet by měl také velký nešvar, a to sjednávání půjček přes prémiové linky, na kterých stojí minuta volání i neskutečných 99 Kč. Konečně se tedy chystá něco, co má opravdu smysl. Třikrát hurá.

Zdroj:

Idnes.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont