Svatopluk Němeček

(*23. února 1972, Bohumín) je český lékař a politik, člen ČSSD, stínový ministr zdravotnictví. Zastupitel města Bohumín a Moravskoslezského kraje. Od roku 2005 ředitel fakultní nemocnice Ostrava.

Lékařské studium a první politické krůčky Svatopluka Němečka

V roce 1990 nastoupil Svatopluk Němeček na Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde studoval obor všeobecné lékařství. O šest let později studia úspěšně zakončil a získal titul MUDr. Už během studií se však věnoval politice a roku 1994, kdy se stal na základě komunálních voleb (tehdy jako členStrany zelenýchzastupitelem města Bohumína.

Svatopluk Němeček a jeho první zaměstnání

Ihned po ukončení školy nastoupil do nemocnice v Bohumíně jako lékař interního oddělení. V roce 1998 znovu úspěšně kandidoval do městského zastupitelstva, tentokrát už však za ČSSD. U této strany už setrval po zbytek svého politického působení. Post lékaře interního oddělení v nemocnici Bohumín opustil v roce 1999, aby rozšířil své vzdělání.

Doplňující studium

Ve stejném roce, ve kterém opustil nemocnici v Bohumíně, získal atestaci 1. stupně z vnitřního lékařství v rámci postgraduálního vzdělávání. V tomto roce (1999) také neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. V roce 2000 se Svatopluk Němeček stal se členem zdravotní rady Okresního úřadu v Karviné. Na tomto postu ale vydržel jen dva roky, aby zaměstnání opět vyměnil za školu.

A zase to studium...

Svatopluk Němeček je zřejmě člověk, který se rád učí novým věcem. Dokazuje to jeho záliba ve studiu čehokoliv. Medicínu však v roce 2003 vyměnil za nový obor - studium managementu na soukromé školeBrno International Business School (BIBS) v Brně. Nebyl by to ale Svatopluk Němeček, kdyby si jako zaměření nezvolil zdravotnictví. Po dvou letech odchází ze školy s titulem MBA.

Politická kariéra úspěšná i neúspěšná

V roce 2004, tedy během studií na BIBS znovu koketuje s myšlenkou postupu do vyšší politiky. Proto kandidoval za ČSSD v krajských volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Tento pokus však byl neúspěšný (tedy prozatím). Mezitím však každé čtyři roky pravidelně obhajuje post zastupitele města Bohumína a tuto funkci zastává dodnes.

Největší kariérní postup

Svatopluk Němeček však kvůli politice nezanevřel na medicínu. Jeho největší kariérní zlom nastal v roce 2005 (konkrétně 15. července). Stal se totiž ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. V této funkci setrvává nyní už devět let.

Kýžené úspěchy Svatopluka Němečka ve vyšší a vrcholné politice

Po dvou neúspěšných pokusech do vrcholné politiky se v říjnu 2012 konečně zadařilo. Svatopluk Němeček se totiž stal zastupitelem Moravskoslezského kraje a je jím do dnes. Další politický úspěch na sebe nenechal příliš dlouho čekat. V dubnu roku 2013 ho totiž senátor Jan Žaloudílek přizval do své stínové vlády. Svatupluk Němeček se stal ministrem zdravotnictví za ČSSD. Na další úspěch pak musel čekat téměř rok. V lednu 2014 ho Bohuslav Sobotka nominoval do koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL opět na post ministra zdravotnictví. V současné době chybí Svatoplukovi Němečkovi k obhájení této funkce jen formalita - jmenování prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Zajímavosti o Svatoplukovi Němečkovi

Je ženatý s popáleninovou chiruržkou Zdenkou Crkvenjaš. Její jméno vám může znít povědomě. Je to totiž právě ona, kdo operovala malou Natálku Kudrikovou, jejíž smutný příběh interpretovala česká média v roce 2009.

Mezi jeho záliby patří turistika (včetně cykloturistiky) a cestování.

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont