Velká Británie opustila Evropskou unii. Budou následovat další referenda?

Britové se rozhodli v referendu vystoupit z Evropské unie. Spustí se dominový efekt a budou nad vystoupením uvažovat i ostatní členské státy? Hlasujte v naší anketě, zda chcete po vzoru Velké Británie také referendum o setrvání v EU!

Chtěli byste referendum o vystoupení ČR z Evropské unie?

Ano! O osudu České republiky by měli rozhodovat její občané, ne politici.
Ne! Obyčejní lidé nejsou dost kvalifikovaní na to, aby rozhodovali o tak problematické otázce s nepředvídatelnými důsledky. 
Zrušit celou Evropskou unii a její přebujelou byrokracii!
Je mi to jedno, politika mě nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Evropská Unie prochází zásadní změnou. Poprvé v historii z ní totiž vystoupil členský stát, a to na základě voličského referenda. Na konci června se pro vystoupení z EU rozhodli Britové, když pro „brexit" hlasovalo 51,9% obyvatel Velké Británie. Může být odchod jedné ze západních velmocí pověstnou první vlaštovkou, ke které se přidají další státy?

Imigrace, přebujelá byrokracie i pocity ztráty svobody a nezávislosti. Takové byly hlavní důvody Britů pro hlasování o vystoupení z Evropské unie. A v referendu, které se konalo 23. června, nakonec tyto názory převážily nad protiargumenty, že Velká Británie bude jako samostatná země slabší a bude jí hrozit ekonomický propad po vystoupení.

Zhruba 17,5 milionu lidí se rozhodlo pro „brexit" - symbolické označení pro odchod Velké Británie z EU, které vzniklo spojením anglických slov Britain a exit. A jaké byly prvotní důsledky? Libra klesla nejvíce za posledních 30 let, premiér David Cameron oznámil svou rezignaci a v Británii se začínají objevovat xenofobní útoky na cizince.

Británie tímto krokem prolomila velké tabu, o kterém se dosud jen tiše mluvilo. Od roku 1985, kdy Grónsko opustilo Evropské hospodářské sdružení, totiž žádná země mezinárodní společenství neopustila. Pro Evropskou unii znamená brexit razantní zlom, který může zásadně ovlivnit její celou podobu.

Podle průzkumu veřejného mínění, který publikoval německý deník Handelsblatt, by si totiž čtvrtina Němců přála vlastní referendum po vzoru Velké Británie. Z průzkumu také vyplynulo, že 42 procent německých obyvatel nyní očekává dominový efekt, který by vedl k nejčernějšímu scénáři z pohledu unie.

Proti těmto tendencím se postavila německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž musí EU zajistit, aby mezinárodní společenství nezačaly opouštět další státy. Merkelová také vyjádřila své přesvědčení, že EU je dost silná na to, aby přežila odchod Velké Británie.

Myšlenky na opuštění Evropské unie rezonují i v České republice. Od loňského září existuje petice za referendum o vystoupení z EU, kterou založil Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie a v současnosti má zhruba 74 tisíc podpisů.

V reakci na odchod Británie z EU oživil ideu českého referenda prezident Miloš Zeman. „Nesouhlasím s těmi, kdo jsou pro vystoupení z Evropské unie. Ale udělám všechno pro to, aby bylo referendum a aby se v něm mohli vyjádřit. A totéž k vystoupení z NATO," uvedl Zeman.

Chtěli byste referendum o setrvání či vystoupení České reubliky z Evropské unie? Hlasujte naší v anketě a napište nám své názory do komentářů!

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont