Virus zika se rychle šíří po americkém kontinentu, dorazil už i do Evropy

Po epidemii eboly přichází nová globální hrozba - virus zika. Velmi rychle se šíří po americkém kontinetu a první případy nákazy se objevili už i v Evropě.

Máte strach, že se virus zika začne šířit i v Evropě?

Ne, je to zase jen nafouknutá mediální bublina jako ptačí chřipka!
Ne. Věřím, že virus zůstane záležitostí Jižní Ameriky.
Mám strach, ale doufám, že Světová zdravotnická organizace (WHO) podnikne všechny kroky, aby tomu tak nebylo.
Ano. Bojím se, že ho do Evropy budou šířit lidé, kteří cestují do zemí Jižní Ameriky.
Všichni tady umřeme!
Děkujeme za Váš hlas.

Před několika lety svět strašila epidemie eboly, která propukla v Africe. Nyní se v Jižní Americe objevila nová hrozba – virus zika. Ten zatím děsí především obyvatele Brazílie, v níž bylo dosud nahlášeno více než 1,5 milionu případů onemocnění. První případy se však objevili už i v Evropě, konkrétně v Dánsku, Německu či Švédsku. A celý svět vzhlíží s obavami k letní olympiádě, kterou hostí brazilské Rio de Janeiro.

Co způsobuje virus zika?

Po dlouhá léta se myslelo, že virus zika přenášený exotickými komáry způsobuje pouze onemocnění podobné chřipce. Nově však vědci přišli s tvrzením, že virus zika je spojený také se dvěma nervovými poruchami. Jednou z nich je tzv. mikrocefalie – těžká vývojová porucha projevující se zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku i celé hlavy u novorozenců. V největším ohrožení jsou tedy těhotné ženy, přestože spojitost viru zika s mikrocefalií se zatím stoprocentně prokázat nepodařilo.

V jiných případech není ovšem virus zika příliš nebezpečný. Nákaza se totiž projevuje zvýšenou teplotou, začervenáním očí, bolestmi hlavy i kloubů a v některých případech i vyrážkou. Proti viru zika zatím neexistují žádné léky ani očkování. Ve Spojených státech sice vědci začali vyvíjet vakcínu, ta se však musí podrobit důkladnému testování a v případě úspěchu bude k dispozici až za několik let.

Nové způsoby šíření viru zika

Podle odborníků se může virus zika šířit nejen prostřednictvím komára druhu Aedas aegypti, ale také pohlavním stykem a krví. Virus zika se v Jižní Americe šíří velmi rychle, podle dostupných údajů se případy nákazy objevily už v téměř 25 zemích amerického kontinentu. Že se nejedná pouze o lokální epidemii, naznačuje jednání Světové zdravotnické organizace (WHO), která kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

Je ohrožena letní olympiáda?

V srpnu letošního roku se uskuteční 31. letní olympijské hry, které má hostit Rio de Janeiro. Brazilské hlavní město o pořádání her velmi stálo, nyní však musí zajistit bezpečí a vhodné podmínky pro více než deset tisíc sportovců. Brazílie tak zahájila celonárodní úklidovou operaci, která má za cíl vymýtit komáry, jenž přenáší virus zika. Jednotlivé státy včetně České republiky zatím situaci v Brazílii bedlivě sledují, naopak Keňa vydala prohlášení, že kvůli šíření viru zika zvažuje neúčast svých sportovců.

Zdroj:

Redakce Nekompromisne.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont