Vladimir Putin

Vladimir Vladimirovič Putin se narodil 7.10.1952 v Leningradu dělnickým rodičům. Je dlouholetým ruským politikem, který v březnu 2012 vyhrál první kolo prezidentských voleb a stal se už podruhé prezidentem Ruské federace (prezidentskou funkci zastával už v letech 2000 - 2008). Dříve byl také předsedou vlády a ředitelem Federální služby bezpečnosti. Je ženatý a má dvě dcery. Ve světě je nechvalně proslulý pro ne zcela demokratické názory.

Život a rodina

Putin se narodil dělnickým rodičům 7.10.1952 v sovětském Leningradu. Jeho otec bojoval za druhé světové války v Rudé armádě a matka zůstala v Rusku a přežila blokádu Leningradu. Oba Putinovi bratři však zemřeli ještě jako děti. Putin se v roce 1983 oženil s učitelkou španělštiny a bývalou letuškou Ljudmilou Alexandrovnou Škrebněvovou, která mu záhy porodila dvě dcery - Marii v roce 1985 a o rok později Jekaterinu.

Putin vystudoval práva na leningradské Státní univerzitě a už během studia vstoupil do KGB a KSSS, jejichž členy zůstal až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od roku 1985 byl pět let nasazen na území NDR v Drážďanech, kde pro sovětský svaz sbíral informace na průmyslové špionáži.

Politická kariéra

Když opustil KGB, nastoupil na odbor vnějších vztahů na petrohradské radnici. Když se pak při pokusu o puč v roce 1991 postavil na Sobčakovu a Jelcinovu stranu, nastartoval svou politickou kariéru. 25.7.1998 byl jmenován šéfem ruské bezpečnostní služby FSB, která je považována za nástupce KGB, a v jejím čele zůstal až do srpna 1999.

Od 16. srpna 1999 pak byl na pozici premiéra a po abdikaci prezidenta Borise Jelcina v roce 1999 se stal prezidentem. Zvítězil pak i v prezidentských volbách v roce 2000 a stal se tak řádným prezidentem, kterým zůstal až do roku 2008. Od roku 2008 do května 2012 se pak stal zase předsedou vlády a od 7. května 2012 je opět prezidentem Ruské federace. Putin jde tedy z významné politické funkce do druhé.

Úspěchy a neúspěchy

Putin pomohl Rusku porazit patnáctiletou hospodářskou krizi, ačkoliv mnoha problémů, které trápí především běžné Rusy, se mu zbavit nepodařilo. Za první rok své vlády se mu ale podařilo vyzvednou ekonomiku Ruska natolik, že experti hovořili o ruském zázraku. To je však spojeno s narůstajícími cenami plynu a ropy, které pociťujeme všichni. Putin je však spojován s mnoha ostře kritizovanými kroky především v oblasti omezování svobody tisku a médií, s bojem proti tzv. oligarchům, kteří se k bohatství a vlivu dostali v 90. letech a často je i spojován s nevyjasněnými úmrtími. Stejně tak je jeho vláda spojena s válkou v Čečensku, pravoslavnou církví atd.

Časopis Time jej v roce 2007 vyhlásil Osobností roku. Kdo by mu ale podobnou poctu věnoval nyní?

Putin se zdá být velmi úspěšným manipulátorem. Buduje si mediální obraz silného aktivního vůdce. jako věřící a abstinent je kladen za vzor mnoha Rusům. Nejdříve si také budoval dobré vztahy s ostatními světovými státníky své doby, jako byl např. George W. Bush, ale kvůli některým Putinovým kontroverzním rozhodnutím se takřka všechny jeho dobré politické vztahy rozpadly. Teď už za ním stojí tak akorát Čína či Severní Korea.

Putinovy kontrovezní výroky a rozhodnutí

Putinova rekace ze září 2004 na výzvy rokovat s čečenskými teroristy, kteří v roce 2004 zajali stovky dětí ve škole v Beslane:

  • Proč nepozvete Usámu bin Ládina do Bruselu anebo Bílého domu na rozhovory, proč se ho nezeptáte, co žádá a nedáte mu to, aby vám dal pokoj? Považujete za možné mít určité hranice při rokování s těmito bastardy, tak proč bychom měli rokovat s vrahy dětí? Nikdo nemá morální právo říkat nám, abychom mluvili s vrahy dětí.

Reakce z července 2006 na vyjádřenou víru tehdejšího prezidenta USA Georgea W. Busha v následování Iráku Ruskem v demokratickém směřování:

  • Určitě bychom nechtěli mít stejný typ demokracie, jaký mají v Iráku, celkem upřímně ne.

Reakce na tehdejšího ruského premiéra Sergeja Stepačina, který se označil za bývalého důstojníka sovětské tajné služby:

  • Neexistuje něco takového jako bývalý agent KGB.

V projevu k národu z dubna 2005:

  • Je nutné v první řadě poznamenat, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou storočí. Pro ruský národ se stal unikátním dramatem, desítky miliónů našich spoluobčanů a vlastenců najednou zůstalo mimo ruské území.

Výrok z roku 2004:

  • Rusko s teroristy nevyjednává. Likviduje je.

Reakce na kritiku politiky ruské vlády vůči Čečensku, listopad 2005:

  • Někdy se mi zdá, že někteří evropští lídři chtějí být více muslimští, než byl prorok Mohamed.

Reakce na otázky, jestli se považuje za čistého demokrata, z roku 2007:

  • Od smrti Mahátmy Gándhího není s kým si povídat.

Jeden z Putinových výroků o SSSR:

  • Ten, komu Sovětský svaz nechybí, nemá srdce, ten, kdo ho chce zpět, nemá rozum.

Reakce na občanské nepokoje v Libyi:

  • Pan Kaddáfí vynalezl novou monarchii jako Napoleon... Pomatenou, zkreslenou, nenormální, takovou, jaká je. Proč bychom se měli zapojit do tohoto ozbrojeného konfliktu? Nemáme dost divných režimů ve světě? Budeme teď zasahovat do vnitřních konfliktů všude?

Výrok z prosince 2011:

  • Bojí se totiž našich jaderných kapacit, proto je tak iritujeme. Máme vlastní názor a vykonáváme vlastní nezávislou zahraniční politiku. A to zjevně někomu překáží.

Nejnověji je Putinovým nejkontroverznějším počinem zákaz propagace homosexuality v Rusku a nedodržování lidských práv v Rusku.

Byl kritizován za omezování svobody projevu a práv menšin. To však není nic nového. Vzpomeňme si na zatčení aktivistek Greenpeace z lodi Arctic Sunrice, aktivistky ze skupiny Pussy riot či podnikatele a opozičního politika Michaila Chodorovského. Všechny zmíněné Putin však amnestoval - měsíc a půl před zahájením olympijských her. A my se můžeme jen dohadovat, zda šlo skutečně o rozhodnutí motivované humanitárními pohnutkami, anebo to byla jen perfektně promyšlená manipulace a PR, kterou se Putin snažil omezit kritiku, která padá na jeho hlavu za porušování lidských práv v Rusku.

Díky Putinovi byly Zimní olympijské hry v Soči jistě jedněmi z těch nejkontroverznějších olympiád vůbec.

Děkujeme za Váš hlas.

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont