Volby začaly. Kdo si to na poslední chvíli nejvíc pokazil?

Moravec se ve včerejší Předvolební superdebatě na ČT1 pořádně rozjel. O tom, jak moc objektivní jeho přístup byl, bychom se mohli dohadovat, ale o to teď nejde. Kdo si to na poslední chvíli nejvíc pokazil? Nevíte koho volit? Tohle vám může pomoci se rozhodnout. 

V jednotlivých částech debaty účinkovali zástupci následujících stran. Obhajující strany KSČM, TOP09, ČSSD, ODS a strany nové či menší Strana Zelených (SZ), KDU-ČSL, SPOZ, ANO a ÚSVIT. Následující článek zahrnuje nekontroverznější výroky, nejzajímavější momenty a hlavní témata včerejší diskuze.

 

Koho z následujících byste nikdy nevolili?

Bohuslava Sobotku
Vojtěcha Filipa
Zdeňka Žáka
Andreje Babiše
Tomia Okamuru
Ondřeje Lišku
Karla Schwarzenberga
Janu Bobošíkovou
napadají mě ještě horší jména
Děkujeme za Váš hlas.

Místy mohlo být sledování celé debaty poměrně dost k smíchu (nebo taky k pláči). Proč?

Žák (SPOZ) zásadně nemluvil k věci a publikum se mu několikrát vysmálo, Okamura (ÚSVIT) z nějakého důvodu byl v Moravcově nemilosti, Němcová (ODS) byla opatrná a dávala najevo, že spoléhají při volbách na tvrdé jádro těch, kteří je volili vždycky. Pár okamžiků s cynickým posměchem publika zažila i ona. Babiš (ANO) byl jako vždy tak trošku mimo, ale lidi mu tleskali. Největší úspěch v debatě měl zřejmě podle míry potlesku Liška (SZ), ve svých tvrzeních se jako jediný skutečně nebál přitvrdit. Na druhou stranu Filip (KSČM) velmi často jen odváděl pozornost od původní otázky - "začal u jablek a skončil u kácení stromů". 

Nejkontroverznější výroky politiků v předvolební debatě

Přinášíme vám hitparádu výroků, které politici vypustili z pusy den před volbami a nemuseli si tím vyloženě pomoct. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD): Za nejlepší variantu pokládáme jednobarevnou vládu sociální demokracie.

Zdeněk Žák (KSČM): Zásadní rozhodnutí KSČM bude podle toho, jaký bude výsledek voleb a jakou míru autority ve společnosti bude KSČM mít.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Chci KDU-ČSL do poslanecké sněmovny vrátit. Udělá to, co se nikomu nepovedlo.

Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie): Naše strana není na prodej.

Andrej Babiš (ANO): My nejsme projekt na jedno použití.

Tomio Okamura (svit přímé demokracie) (o důchodové reformě): Chceme zavést funkční modely, které fungují ve vyspělých zemích a ne experimentovat, minulá vláda z nás totiž dělá pokusný králíky. 

Ondřej Liška (Strana zelených): My neděláme politiku na čtyři roky dopředu, my ji děláme na padesát let dopředu.

Miroslava Němcová (ODS): Nedovolím, abychom se o svém domově bavili jako o zemi zmaru.

Prezident Miloš ZemanU každé strany (i u SPOZ) záleží na jejím programu a osobnostech kandidátů. Jsem jen volič SPOZ, nekandiduji za ně. 

Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie): Nechají mě voliči osamoceně bojovat v Senátu ještě pět let nebo nás tam pošlou mnohem víc?

Andrej Babiš (ANO): Proč tento stát nakupuje přes 2 000 firem? Proč jedny židle koupí za 2 tisíce a druhé za 6 tisíc? Řídit stát se musí ve prospěch lidí a ne politiků.

Ondřej Liška (Strana zelených)Obnovitelné zdroje energie by měly sloužit hlavně lidem, ušetřit jim peníze. to Nečasův systém umožnil, že to zneužili spekulanti, kteří shrábli všechny dotace. Obnovitelné zdroje jsou nepochybně perspektivní, ale silná lobby energetických gigantů napojených na politické strany brání tomu, aby sloužily především lidem. 

Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie): Nevstoupíme do vlády, protože odmítáme sedět vedle politiků, kteří za dvacet let způsobili ten marasmus. Budeme ale prosazovat program tak, abychom měli tolik hlasů, aby na nás vláda stála. 

Zajímavé momenty předvolební diskuze

Některé dialogy stály opravdu za to. Přečtěte si ty nejvtipnější, nejsmutnější, nejkontroverznější a nejzajímavější z nich. 

Sobotka o tom, jak by měla vypadat spolupráce vlády a opozice

Sobotka: Je třeba poslouchat, co říká opozice a nebýt si tak jistí svojí nejsilnější pozicí ve vládě.

Moravec: Jak dlouho pak budete mít tato slova na paměti? 

Schwarzenberg o Drábkovi

Schwarzenberg: Ministr Drábek neřádil, jen příliš důvěřoval náměstku Šiškovi. To se v životě každému někdy stane, že důvěřoval někomu, kdo si to nezaslouží. Ale o řádění mluvit nemůžu.

Moravec: Řádění je ale adekvátní myslím. Četl jste záznamy o této kauze?

Schwarzenberg: Dopodrobna jsem je neprostudoval. 

Moravec: Tak pak nám dejte vědět. 

Konfrontace Lišky a Žáka poté, co se Liška rozčílil nad nestranností Zemana

Liška: Prezident Zeman rozhodně není nestranný, nechává zneužívat svůj úřad ke kampani jedné jediné strany, která nese jeho jméno. Je to naprosto neetické. 

Žák: Zneužíváte peněz občanů, co platí vaše ekologické nesmysly!

Liška : Jestliže chcete měnit politickou kulturu (pozn.red.: aby politici více dbali morálních a etických zásad), nemusíte začít až po volbách, můžete začít už teď.  

Liška o nepoměru zastoupení jednotlivých stran ve veřejném prostoru

Liška: Volební kampaň ANO je vidět mnohem více , zaplavila zemi, KDU-ČSL by tak příště mohla nakupovat plakáty skrze kontakty Babiše, je to naprosto nesrovnatelné, A ukazuje to na nepoměr, jak jsou jednotlivé strany ve veřejném prostoru zastoupeny a kolik uvádí, že to všechno stojí peněz.

Babiš: Nemůžu za to, že jste nesehnal sponzory. Máme 180 sponzorů, největší podnikatelské esa této země, mohl jste si sehnat peníze.

Liška: Máme peněz dost.

Bělobrádek: Každý volič si může udělat svou představu o tom, kolik peněz která strana investovala do předvolební kampaně. Je to zřejmé. 

Konfrontace Okamury s jeho neúčastí při hlasováních v Senátu

Okamura: My si na rozdíl od ostatních myslíme, že tato země patří občanům, lidem. Takže když je politik ve vězení, je stále opilý nebo lže či krade, tak by ho měli mít lidé šanci odvolat. Funguje to v mnoha vyspělých zemích a jen naši politici se tomu brání jako čert kříži. Jsme jediné hnutí, které prosazuje odvolatelnost.

Moravec: Mají mít lidé právo odvolat politika, který má nízkou docházku? Vy sám jste se totiž nezúčastnil 33 % klíčových hlasování v Senátu.

Okamura: Jsem nejaktivnějším novým senátorem , navrhl jsem 4 novely zákonů, obíhal jsem se svými návrhy zákonů politiky celý rok. Šlo mi především o hmotnou a trestní odpovědnost politiků a přísná majetková přiznání i se splatností zpětně nad 20 miliónů. Zákon jsem ale nakonec ani nenavrhnul, protože jsem oběhal ČSSD, která by mi však podporu nedala, takže to nemělo smysl. Takže se ptám. Nechají mě voliči osamoceně bojovat v Senátu ještě pět let nebo nás tam pošlou mnohem víc, abychom mohli rozhodovat? Teď jsem sám, smějí se mi do obličeje.  

Jak se Okamura bránil vůči Moravcově nařčení, že bere plat za více než třetinovou neúčast při hlasováních v Senátu

OkamuraJá beru plat? Většina platu odvádím na dobročinné účely. Jsem jediný, kdo odmítl proplácení zahraničních cest, výdajů za telefon apod., přestože na to mám nárok. Tolik k mé absenci při hlasováních. Nebyl jsem tam, ano, ale stále je to vysoký nadprůměr účasti v Senátu oproti ostatním. 

Jak Babiš reagoval na připomínku jeho účasti v KSČ

Byla to chyba, ale může za to máma, která dělala vše pro to, abych měl úspěch v kariéře. Nicméně 20 let jsem pracoval v normální firmě, moje kariéra v ČR tak nemá s členstvím v KSČ co dělat. Každá máma chce to nejlepší pro své děti. Nebyl jsemtehdy sice hrdina, ale dneska bojuju proti zkorumpovanému systému, který chceme změnit.

Vyjádření Sobotky a Filipa k vládě Petra Nečase (ODS)

Sobotka: největší průšvih vlády nečase: nezaměstnanost, zaměstnání mladých bez praxe, či padesátníků, po mateřské apod. zapomněli na podporu zaměstnanosti, soustředili se jen na škrty

KSČM: nebyla schopna  organizovat práci tak, aby čerpala evropské fondy. dle údaju evropské komise, vyčerpali jen necelých 33 % peněz, kterých jsme mohli z Evropy získat, škrtala, ale nedala dokupy co měla. Přišli jsme o částku v řádech stovek miliard korun.

Proč si Babiš koupil vydavatelský dům Mafra

Babiš: Mělo by se mluvit o jistotě. Oni už dopředu mluví o spolupráci tajné či ne (pozn.red.: naráží na tajnou schůzku ČSSD a KSČM). My ale budeme rozhodně komunikovat s občany, na což oni po volbách zapomínají. My budeme voliče informovat o tom, co se ve sněmovně děje.

Moravec: Proto jste si koupil noviny? Abyste voliče informoval?

Babiš: Já do mých novin píšu jako čtenář, protože redaktoři jsou na mě přisnější než na ostatní. Navrhneme také odpolitizování České televize. Voliči by měli mít právo aby ČT kontrolovala politiky i po volbách, je to jediný nástroj.

Moravec: To slyšeli voliči i v uplynulých letech, a přesně ti co nejvíc křičeli jako vy, nejvíc ji přimkli k Poslanecké sněmovně.

 

Hlavní témata předvolební diskuze v České televizi

Jak se lídři stran postavili ke dvěma hlavním tématům včerejší debaty a vůbec celé politické diskuze v České republice? Co řekli ke zvyšování daní a státnímu dluhu a co k druhému pilíři důchodové reformy? 

Zvyšování daní a státní dluh

Jak se strany staví ke zvyšování daní a složené daňové kvótě? Co naslibovaly a jak to dopadlo? Jak chtějí zadluženost našeho státu řešit po svém zvolení? 

TOP09

Do voleb šli se sloganem "vyšší daně zdravou ekonomiku nezajistí". Za jejich vlády ale došlo od roku 2010 k navýšení daní o 2,3 %.

Schwarzenbergův argument:

Před volbami, když jsme dávali volební program dohromady, jsme nemohli tušit, že hospodářská krize bude tak dlouhá a tak hluboká. V roce 2008 došlo k určitému zlepšení a pořádný propad přišel až v roce 2009. Jsme však ale poměrně pyšní na to, že se nám podařilo stále udržet naše daně jako deváté či desáté nejnižší v EU.  

ČSSD

Chtěli stabilizovat výši složené daňové kvóty, namísto toho však rostla. 

Sobotkův argument:

Složená daňová kvóta je jen jediný ukazatel. Existují jiné prostředky, jak měnit daňovou politiku - např. snížení daně z příjmu. Zdanění léků a potravin však zůstalo nízké narozdíl od současnosti, kdy po třech letech vlády pravice máme nejvyšší zdanění léků a potravin v Evropě. Zavazujeme se, že nebudeme zvyšovat daň z přidané hodnoty. Nechceme lidem zdražovat život. Plánujeme ale více zdanit právnické osoby, velké firmy a nadnárodní firmy z oblasti bankovnictví, energetiky a telekomunikací. Ale daňová kvóta poroste, nejsme populisti, ale realisti, takže musíme někde daně zvýšit, omezit daňové úniky, zavést majetková přiznání a registrační pokladny.  

KSČM

V programu se o složené daňové kvótě nezmiňují.

Argument Filipa: 

Nejde o daňovou kvótu, ale o zabránění dalšímu propadu české ekonomiky, abychom se vyhnuli propasti, ke které nás přivedla ODS. Daň z příjmu chceme rozlišit podle toho, jak kdo vydělává, dle určitýh limitů. Za těchto podmínek tedy kvóta poroste o cca 0,5%. 

ODS

V posledním programu slibovali do r. 2017 vyrovnaný státní rozpočet. V tom nynějším programu to posunuli o tři roky na r. 2020. Poslední plůsový rozpočet byl v roce 1995. V roce 2003 byl schodek 109 miliard, v r. 2008 20 miliart a v kritizovaném roce 2009 neuvěřitelných 192 miliard korun. Snižování schodku je navíc velmi velmi pozvolné, neboť letošní predikce je na 100 miliardách korun.

Argument Němcové:

Každý si umí spočítat, co ten stát může a nemůže udělat. Budeme mít vyrovnaný rozpočet za každou cenu - buď zvýšit daně, nebo osekání výdajů vlády. Osekalo se to o desítky miliard a budilo to nevoli, ať už veřejnosti nebo ekonomů. Stát už to přibržďuje trochu moc, je třeba popustit uzdu. Bud jsme mohli šlápnout na brzdu úplně. Ale nebo je možné pochpit, že jsme posunuli vyrovnání rozpočtu o tři roky. 

Druhý pilíř a důchodová reforma

Zdá se, že druhý pilíř bylo jedno ze zcela nejhorších rozhodnutí tehdejší vlády. Důchodová reforma se prostě nepovedla. Co ale s druhým pilířem teď? 

KDU-ČSL

Bělobrádek: Není třeba, nepočítáme s ním.

Moravec: I za cenu, že lidé budou mít nižší důchody?

Bělobrádek: Otázkou je, zda by je neměli nižší i s ním. O peníze by lidé přijít neměli. 

Moravec: Nedávno jste se omluvil za svůj výrok: Ten, kdo nemá děti, je černým pasažérem v důchodovém systému.

Bělobrádek: Ano, protože některé to urazilo a to já nechtěj. Avšak málokdo ví, že my neplatíme svoje důchody, ale důchody našich rodičů a je třeba si uvědomit, že naše důchody budou platit naše děti. Prostě není možné, aby to fungovalo tak, jak při současném systému. Aby matky tří dětí, které pracovaly, měly důchod 3500 korun a matky, co děti nemají a do práce nechodily 0, ale dostanou dávky 2200Kč. 

SPOZ 

Žák: Nejde pokračovat v současné podobě penzijní politiky. Nemůžeme lidi nutit, aby se zapojili.

Moravec: A co tedy budete dělat s 2. pilířem?

Žák: O jakém 2. pilíři je vůbec řeč? Žádný není, neexistuje. Je tam jen 83 tis. lidí.

ÚSVIT

Okamura: Stát musí lidem zajistit základní důstojný důchod. Prosazujeme Švédský model, což je státem spravovaný fond, do kterého lidé můžou dobrovolně šetřit, a až v důchodu je vyplácen. chceme založit tzv. fiktivní účty, aby lidé viděli, na co mají nárok, kolik dostanou v důchodu, aby to bylo přehledné. 2. pilíř je špatný, je třeba zahájit diskuzi. Chceme zavést funkční modely, které fungují ve vyspělých zemích a ne experimentovat, minulá vláda z nás totiž dělá pokusný králíky. 

ANO

Babiš: Chceme zavést automatické členství s možností vystoupení. Na důchodovém účtě je nyní deficit 50 miliard korun. 

Moravec: Jakou má ale logiku tam lidi zapsat a pak je nechat odejít? To mohou po jednom dni odejít? Vždyť to nemá smysl. 

Babiš: Nepotřebujeme 2. pilíř. Pořádné řízení státu by využilo peníze, které jsou, jen je třeba hospodařit. 2. pilíř je forma, jak kompenzovat primární nedostatek neschopnosti politiků zajistit slušný důchod. Nepočítáme s tím, že to tu budeme centrálně řídit, ke škodě našich občanů. Takže v programu máme 2. pilíř, ale nemyslíme, že jej budeme muset řešit. Kdyby pravicová vláda použila peníze na propagaci druhého pilíře, nebylo by tam 80 tisíc lidí, ale možná milion.  

SZ

Liška: Prosazujeme minimální důchod, který by garantoval důstojný důchod.

Moravec: 2. pilíř ale nemáte v programu.

Liška: Je třeba garantovat lidem jistotu, co bude s prostředky ve 2.pilíři. Chceme kombinovat to, co tu je teď, se Švédským modelem a stanovit maximální věk odchodu do důchodu na 65 let. Úspěch jakékoliv důchodové reformy je dán shodou, která musí vytrvat alespoň přes jedno volební období. Je třeba hledat společnou půdu, protože se to bude týkat mnoha generací po nás 

Ústřední téma voleb

Jaké je podle lídrů jednotlivých stran ústřední téma letošních voleb? Co lidi chtějí, aby se změnilo, v co doufají?

ČSSD

Sobotka: Společnost je frustrována. Na co se podíváte, to nefunguje, takže je logické, že je velké množství témat. My jsme ale otevřeli téma dobře fungujícího státu. 

TOP09

Schwarzenberg: Je sposuta stran, takže spousta témat. Ale nutno říct, že jsme tak špatně nedopadli, průmysl prosperuje, export roste. Buďmě k nám taky jednou spravedliví.

ODS

Němcová: Během voleb se vyvinulo jedno silné téma - jak bude vypadat společnost po volbách, jaká zde bude svoboda slova, když se spojují média s politikou, jakou (a jestli) zde ještě budeme mít demokracii. 

KDU-ČSL

Bělobrádek: Téma bylo skryté - charakter ČR po volbách. Dojde de změně či kultivaci systému? Politika má být služba občanům, kam směřujeme a jaký charakter bude mít naše demokracie.

SPOZ

Žák: Dopustíme, aby se u vlády střídali stále stejní lidé, kteří přebíhají mezi stranami. Tyto volby jsou referendem, zda tyto lidi odstavíme od moci a necháme nové lidi náš stát obnovit.

ÚSVIT

Okamura: Nabízíme řešení toho, co tu vyvrcholilo za posledních 20 let. Místo nefunkčního politického systému, vratkých koalicí, přeběhlíků, úplatků a korupce chceme přímou demokracii. To je naše konkrétní řešení.

ANO

Babiš: Milion lidí je na pokraji chudoby, víc než půl miliónu nezaměstnaných a to je výsledek vlády ODS a ČSSD, kteří jsou u vlády už 23 let. Pro nás je zásadním tématem, aby tihle lidé už šli do důchodu. 

KSČM

Filip: Pravicové koalice se řídí heslem rozděl a panuj a v rozdělené společnosti jedno téma nenajdete.

SZ

Liška: Po stovkách rozhovorů s lidmi v ulicích vím, že volby mají téma - jak vyvést zemi ze stagnace levice-pravice, jak dát impuls k ekonomickému oživení, důstojnému životu apod. Na to jsme se my zaměřili a podle našich stoupajících preferencí jsme se zřjemě trefili. 

Tak jak to všechno dopadne?

Politici se vyjádřili, volby začínají. Rozmyslete si dobře, komu svůj hlas hodíte. Už teď je Česká republika na dně a otázka je, jestli opravdu chceme zjistit, zda může klesnout ještě hlouběji. 

Zdroj:

Redakce Nekompromisně.cz

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont