Výkon českých fotbalistů na Euru je varováním před kvalifikací na MS 2018

Čeští fotbalisté na Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii nenaplnili očekávání a nepostoupili ze základní skupiny. Jak hodnotíte jejich vystoupení vy? Hlasujte v anketě!

Jak hodnotíte výkony českých fotbalistů na Mistrovství Evropy ve Francii?

Byla to krásná podívaná!
Snažili se, bojovali, ale měli těžké soupeře.
Nenadchli, ale ani nezklamali.
Stydím se za výkony české reprezentace.
Ať trenér Pavel Vrba rezignuje!
Fotbal mě nezajímá.
Děkujeme za Váš hlas.

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se letos koná ve Francii, je stále v plném proudu. Bohužel již ale bez účasti české reprezentace, která nepostoupila ze základní skupiny. Po těsné prohře se Španělskem, remízou s Chorvatskem a porážkou s Tureckem získali Češi jediný bod a podle statistik se zařadili mezi nejhorší týmy turnaje.

Před zahájením Eura ze všech stran tryskal optimismus. Spousta lidí, včetně hráčů, trenérů, ale i sportovních novinářů, věřilo, že česká reprezentace dokáže postoupit ze základní skupiny do osmifinále.

Jenže vyřazovací boje zůstaly pro Rosického a spol. hodně daleko. Čeští fotbalisté totiž oproti původnímu plánu získali pouze jediný bod za remízu s Chorvatskem (která navíc byla velice šťastná), a ve skupině D obsadili poslední místo se záporným skóre 2:5.

Česká reprezentace se tak tímto neúspěchem zařadila po bok týmů jako Rumunsko, Rusko, Švédsko či Rakousko. Hůř už na tom byla pouze Ukrajina, která všechny zápasy prohrála, a dokonce během tří duelů nevstřelila ani gól.

Kde hledat příčiny českého neúspěchu? Trenér národního týmu Pavel Vrba vidí hlavní příčiny v nedostatečné kvalitě české ligy. „Všechny tři zápasy ukázaly, že fotbal se hraje jinak než u nás v Čechách. Jsou to jiné zápasy než v soutěžích, kde působí naši hráči," řekl Vrba na tiskové konferenci.

Je pravda, že kvalita české ligy není oslnivá, ale tento argument lze velmi snadno vyvrátit. Maďarská ani islandská liga nemají takové renomé jako česká liga, přesto její hráči dokázali například držet krok s Portugalci v čele s Cristianem Ronaldem a postoupit ze základních skupin. A Island dokonce v osmifinále vyřadil Anglii!

Ne, o neúspěchu rozhodlo něco naprosto jiného. Především jde o nasazení a hlad po vítězství. Například „bezejmenní" fotbalisté Albánie nebo Severního Irska hráli na krev, do úplného vyčerpání a svými výkony si vysloužili obdiv. Čeští fotbalisté naopak vypadali jako ze zpomaleného filmu – chybělo jim nasazení, rychlost, odvážný pressing a hra bez přílišného respektu. Je navíc velmi smutné, že nejlepším hráčem národního týmu byl kapitán Rosický, který v uplynulé sezóně odehrál pouze pár minut...

Fotbaloví experti se také shodují, že další příčinou neúspěchu může být špatný přístup k mládeži. Mladí fotbalisté, kteří se na začátku své kariéry prosadí v české lize, prchají hned do zahraničí, kde se však většina z nich neuchytí, a poté hraje na hostování v nižších soutěžích nebo se potupně vrací do tuzemské ligy. Krásné srovnání se nabízí s českým soupeřem ze skupiny Chorvatskem – z českého týmu hrají v top evropských klubech jen Čech a Darida (pokud tedy počítáme Herthu Berlín za top klub), zatímco chorvatská sestava je protkána hráči Barcelony, Realu Madrid či Interu Milán.

Výkony českých fotbalistů na ME ve Francii jsou především varováním před blížící se kvalifikací o mistrovství světa, které bude v roce 2018 pořádat Rusko. Jestli bude chtít česká reprezentace postoupit na závěrečný turnaj a na něm se představit jako nepříjemný soupeř, bude se muset v českém fotbalovém rybníčku vyměnit ještě hodně vody.

Zdroj:

Redakce

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont