Zeman pozval do ČR tyrana Janukovyče. Slavným Čechům se to nelíbí

Zeman v říjnu pozval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče na návštěvu do České republiky. Několika českým osobnostem z oblasti politiky, sportu i kultury se to však nelíbí. Nesouhlasí s tím, aby Zeman zval na návštěvu prezidenta země, kde podle nich dochází k ohrožování základních občanských práv a svobod.

Co říkáte na situaci na Ukrajině vy?

Ať si to tam vyřeší sami. Ale Janukovyč by sem teda jezdit nemusel.
Ať si to tam vyřeší sami. Nevidím důvod proč by sem Janukovyč jet nemohl.
Je to strašné a někdo by měl zakročit.
Je důležité, abychom jako demokratická země dali najevo, že s takovými nedemokratickými kroky Janukovyče nesouhlasíme. Zeman by měl pozvání rozhodně zrušit.
Je mi to úplně jedno. Situaci na Ukrajině nesleduji.
Děkujeme za Váš hlas.

Výzva prezidentu Zemanovi ještě nebyla oficiálně předána, ale organizátoři ji zveřejnili na demonstracích na podporu ukrajinské opozice. Podle osobností podepsaných na dokumentu dochází na Ukrajině k ohrožování základních občanských práv a svobod. Na Ukrajině už při demontracích i několik lidí zemřelo. 

Jaké jsou důvody signatářů?

Podle jednoho z iniciátorů výzvy Petra Marka se rozhodli pro sepsání výzvy právě kvůli schválení protidemokratických zákonů a také první oběti demontrací v Kyjevě. "Žádáme Zemana, aby vůči svému ukrajinskému protějšku vyvinul maximální úsilí v tom, aby se Ukrajina vrátila k demokratickému řádu," píší v dokumentu, který chtějí Zemanovi předat do konce tohoto týdne.

Podepsal se Menzel i Hradilek

Na dokumentu už jsou podpisy režisérů Jiřího Menzela, Václava Marhoula, Heleny Třeštíkové, písničkáře Jaroslava Hutky, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, hudebníků Dana Bárty, Jakuba Ryby z Rybiček 48 i mistra světa ve vodním slalomu Vavřince Hradilka. Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) zdůvodnila svůj podpis následovně: "Čtvrt století není tak dlouhá doby, abychom si nepamatovali, jak jsme i my napjatě očekávali, kdo nás v přeměně režimů z okolních zemí podpoří."

Prezident nic rušit nehodlá

Přestože nevole k prezidentu Janukovyči je v podstatě všude velká, prezident Zeman se na zrušení návštěvy nechystá. "Pan prezident pozval Viktora Janukovyče recipročně během své říjnové návštěvy Ukrajiny. Pan prezident upřednostňuje dialog, který znamená dialog se všemi stranami," prohlásil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Takže zas jednou se Zeman stará jen o sebe a neposlouchá nikoho kolem sebe. Asi už nemá s kým pít bechera a kouřit cigarety, tak si sem musí zvát tyrany a utlačovatele. Moc pěkný obrázek o České republice tu pan prezident vytváří. Prezident všech? Jak se píše na plakátu ukrajinské iniciativy: Česká republiko, to budeš neustále zticha? Podle prezidenta Zemana bychom měli. O důvod víc, abychom nebyli.

Zdroj:

novinky.cz, ČTK

Máte rádi / nemáte rádi tohoto člověka?

hasek

Michal Hašek

Děkujeme za Váš hlas.

Michal Hašek (1976) je český politik, člen ČSSD a mezi lety 2008-2016 vykonával funkci hejtmana…

počasí dnes předpověď na 2 h. dopředu

cont